logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ SZKOLNYCH

Wszystko jest nietypowe w drugim półroczu obecnego roku szkolnego. Wielu osób, ja także, czytało zapewne informacje o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia światowej pandemii. Lecz póki nie doświadczyliśmy tego sami, były to tylko mgliste wyobrażenia takiej sytuacji. Podobnie ma się sprawa zachodzących zmian klimatycznych i postępującej degradacji środowiska – dopóki nie odczujemy efektów na własnej skórze, to odsuwamy takie myśli od siebie i biegniemy dalej do codziennych obowiązków.

A jak poradziliśmy sobie w tym czasie z naszymi szkolnymi obowiązkami? Każdy odpowie sobie sam na to pytanie. Moje obserwacje i rozmowy dają mi przekonanie, że zdecydowana większość z nas stanęła na wysokości zadania: wszyscy musieliśmy w szerszym niż dotychczas stopniu posługiwać się technologią informacyjno-komunikacyjną, nauczyciele spędzali więcej czasu na przygotowywaniu materiałów dla uczniów niż normalnie, uczniom brakowało nauczycielskiego wytłumaczenia materiału i kontaktu z rówieśnikami, rodzice przyjęli na siebie nowe funkcje i zadania. Początek był bardzo trudny. Później sytuacja się polepszyła. Teraz jestem przekonany, że podjęliśmy dobre rozwiązania organizacyjne na czas nauki zdalnej. Niektórzy uczniowie otrzymali wsparcie w postaci sprzętu komputerowego do nauki, który gmina pozyskała z różnych programów. Ale wszyscy zgodnie mówili: chcemy powrotu do szkoły!!!

I ponoć wrócimy od września. Zapewnia nas o tym premier Mateusz Morawiecki. Osobiście nie potrafię wyobrazić sobie, że nasza edukacja mogłaby tak wyglądać w dłuższym okresie czasu.

Dzisiaj rozdanie świadectw. Rozpoczną się wakacje. Pamiętajmy jednak, że musimy nadal zachować podstawowe zasady dystansu społecznego. Mamy świadomość, że większość przechodzi chorobę łagodnie lub nawet bezobjawowo. Wiemy jedna także, że dla niektórych osób wirus może być bardzo niebezpieczny – będziemy pamiętać naszą nieodżałowaną Panią Elżbietę i jej uśmiech za biurkiem w szkolnej bibliotece. Będzie nam jej brakowało…

Uważajcie na siebie gdziekolwiek będziecie spędzali wakacyjny czas i wracajcie wypoczęci i zadowoleni we wrześniu.

Ze szczególną troską myślę o naszych jutrzejszych absolwentach, a dzisiaj jeszcze ósmoklasistach i ich rodzicach. Pilnujecie terminów rekrutacyjnych i zadbajcie o dopełnienie wszystkich formalności w szkołach marzeń, do których się dostaniecie! Będę o Was myślał z wielką serdecznością bo byliście świetnym zespołem klasowym. Pamiętajcie, jakie najważniejsze wartości Wam wpajaliśmy, tak aby trzymając się ich kroczyć z podniesionym czołem przez życie i wyrastać na wartościowego człowieka. Powodzenia!!!

Gratuluję wszystkim ładnych świadectw, szczególnie stypendystom. Zawsze wasz wysiłek spotka się z nagrodą, a najważniejszą z nagród jest satysfakcja z dobrze spełnionego obowiązku, osiągniętych sukcesów i przyjemność zdobywania wiedzy i umiejętności.

Dziękuję nauczycielom za wysiłek włożony w edukację, wychowanie i opiekę nad naszymi uczniami.

Rodzicom dziękuję za wsparcie w procesie edukacji, wyrozumiałość, cierpliwość i dobrą współpracę.

Do zobaczenia
dyr. Piotr Pszonka

Kilka zdań kieruje do wszystkich Minister Edukacji Narodowej