logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Wróciliśmy z Getyngi

Za nami wyjazd do Getyngi – czyli druga część projektu polsko-niemieckiej wymiany szkolnej.

W Getyndze byliśmy o 10 rano w poniedziałek 13 maja. Opiekunowie grupy niemieckiej przygotowali świetny program. Od razu zostaliśmy przywitani w szkole przez dyrekcję, zwiedziliśmy szkołę i zjedliśmy porządny obiad na stołówce. Od godziny 14 uczniowie byli już z rodzinami. We wtorek rano uczniowie obserwowali dwie lekcje (matematyka i j. angielski), później poszliśmy do ratusza, gdzie przywitał nas burmistrz oraz zaprosił na obiad. Po zwiedzaniu miasta z wejściem na wieżę kościoła uczniowie udali się do „swoich domów”. W środę pojechaliśmy pociągiem do Wolfsburga, gdzie najpierw eksperymentowaliśmy w centrum nauki Phaeno, a później zwiedziliśmy park Autostadt – czyli park wszystkich marek samochodów należących do grupy Volkswagena np. Audi, Bugatti, Porsche. W Wolfsburgu była też okazja do zrobienia zakupów w centrum outletowym. W czwartek brzydka pogoda pokrzyżowała troszkę plany. Zrezygnowaliśmy z kajakarstwa na jeziorze, ale w zamian za to spędziliśmy 2 godziny w aquaparku, a dzień zakończyliśmy wspólnym grillowaniem i dyskoteką. W piątek w szkole tworzyliśmy prezentacje – fotoksiążki i piekliśmy pizzę w szkolnej kuchni. Około godziny 18, po pełnym uczuć pożegnaniu wyruszyliśmy do Polski. W Rybniku/Jankowicach byliśmy w sobotę 18 maja około godziny 4.

Podsumowując cały projekt wymiany – spędziliśmy 10 pełnych dni wspólnie z rówieśnikami z Niemiec, komunikacja w języku angielskim czy niemieckim przebiegała bardzo dobrze, a wiele zadań, którymi z powodzeniem zmierzyli się uczestnicy spowodowały, że to polsko-niemieckie spotkanie było wielką, porządną lekcją języka obcego, kultury oraz lekcją krajoznawstwa dla wszystkich. Jesteśmy przekonani, że nasi uczniowie wrócili z wymiany z większym poczuciem pewności siebie, zadowoleni, z nowymi kontaktami oraz bogatsi w niezwykle cenne doświadczenia.

Tegoroczny projekt polsko-niemieckiej wymiany szkolnej ze szkołą w Getyndze został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Spotkania odbyły się 1-5 kwietnia oraz 13-17 maja 2019.

Dziękujemy!

Poprzedni