logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

WIOSNA

Drogie dzieci!
Nie mogę już się doczekać spotkania z Wami. Chcę przylecieć z ptakami
i okryć ziemię zielenią i kolorowym kwieciem. Niestety „zła zima” zamknęła wrota pieczary, w której przebywałam podczas letnich upałów, jesiennych chłodów
i zimowych mrozów. Otworzy je dopiero wówczas, gdy udowodnicie, że jesteście gotowi na moje przyjście. Czekają na Was zadania do wykonania. Jeśli sprawnie, dokładnie i poprawnie poradzicie sobie z nimi – na pewno się spotkamy.
Życzę powodzenia.
Wiosna

21 marca uczniowie klas I-IV udowodnili, że są gotowi na przyjście wiosny. Rozwiązali zagadki, zmierzyli się ze sportowymi wyzwaniami, rozpoznali wiosenne kwiaty i ułożyli puzzle. Reprezentanci klas zaprezentowali również wiosenne kreacje w czasie pokazu mody. Każde dobrze wykonane zadanie zostało nagrodzone punktem w postaci kwiatka. Te z kolei pozwoliły zakryć bałwana – symbol zimy.

Nie próżnowały również klasy starsze, które postanowiły przywołać wiosnę uczestnicząc w szkolnym konkursie „Jaka to melodia?”. Zadaniem wybranych uczniów było nie tylko rozpoznanie piosenki, ale również podanie nazwiska wykonawcy, który pojawił się na zdjęciu, wystukanie rytmu czy nazwanie instrumentu muzycznego. Najlepiej spisali się reprezentanci klas V.

Aby tradycji stało się zadość nie mogło zabraknąć marzanny.

Kukłę [kiedyś] wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby orszak złożony z kukły i dzieci z zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody.

Uczniowie klas IV-VII mieli własne pomysły na wykonanie tego symbolu zimy. Tworząc klasowe marzanny wykorzystali różnorodne materiały. Galeria prac ozdobiła szkolny korytarz.

Wiosna widząc te wszystkie działania i aktywności nie wahała się i z radością zawitała do naszej szkoły. A uczniowie mogli ją entuzjastycznie przywitać słowami

„Dzień dobry, wiosno!”

Źródła:

Scenariusz uroczystości dla klas I – III

Wikipedia “Marzanna”