logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

VIII Powiatowy Konkurs w SP 13

„W kręgu zwyczajów i obrzędów”

W środę 28 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 13 w Rybniku odbył się VIII Powiatowy Konkurs „Od Matki Boskiej Zielnej do św. Andrzeja”.  W rywalizacji wzięły udział dwuosobowe drużyny uczniów klas 4 – 7 z rybnickich szkół podstawowych i uczniowie szkoły z Jankowic. Impreza poświęcona była zwyczajom, obrzędom i treściom historycznym wpisanym w kalendarz od 15 sierpnia do 30 listopada.

W tegorocznym konkursie III miejsce zajęła drużyna, w skład której weszli Zofia Seweryn i Mikołaj Szaboń z klasy 5a, reprezentująca Szkołę Podstawową im. S. Staszica z Jankowic. Gratulacje!

Można by rzec, że niewiele może zdarzyć się w przeciągu zaledwie trzech miesięcy, ale nasza historia jak i zwyczaje zaskakują. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Było poważnie o barwach narodowych, biało – czerwonych kotylionach, ale też nieco kulinarnie o słodkich marcińskich rogalach z Wielkopolski i tradycyjnej, na 11 listopada, gęsinie. Wybrzmiały od lat powtarzane w „13” słowa „Na św. Marcina w szkole rogale w domu gęsina”. Uczestnicy odkryli, że gwarki to nie tylko górnicze spotkania z okazji Barbórki, lecz również tradycyjne uroczystości w Tarnowskich Górach poświęcone upamiętnieniu przemarszu przez ziemie śląskie wojsk pod wodzą króla Jana III Sobieskiego ciągnącego w sierpniu 1683r. na odsiecz Wiedniowi. Hubertus, Andrzejki, Katarzynki, wykopki, pieczki, zolycki czy szkubki – to hasła, z którymi zmierzyli się uczestnicy konkursu. Prawdziwym wyzwaniem było zadanie informatyczne polegające na stworzeniu osi czasu i podsumowujące niemal dwugodzinne zmagania.

Opiekunem uczniów była p. Edyta Cwanek-Furtak.