logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Wolontariat

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU
„DRUŻYNA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”

Św. Mikołaj jest „patronem daru człowieka dla człowieka”.
Św. Jan Paweł II

WOLONTARIAT
– to świadome, dobrowolne i bezpłatne działanie na rzecz innych potrzebujących pomocy,wykraczające poza związki rodzinno-przyjacielsko-koleżeńskie.

SKW
SP JANKOWICE:
Spotkania odbywają się w co drugi piątek,
w bibliotece szkolnej,
w godz.: 14.35-15.20.

Opiekunowie: Justyna Bajek, Magdalena Szulik, Dariusz Reder

Koordynator: Anna Grzenik


NASZE AKTUALNE DZIAŁANIA:

  • Pomoc uczniowska – Pomoc uczniowska- stała pomoc starszych uczniów w nauce i odrabianiu lekcji, młodszym kolegom/koleżankom z klas 1-6. Spotkania mają miejsce w bibliotece, w dniach: czwartki- piątki, w godzinach: 14.35-15.20, pod opieką nauczyciela. Obecnie z tej formy pomocy korzysta 5 uczniów.
  • „Starszaki bawią przedszkolaki” – wolontariuszki z klas 7-ych mają raz lub dwa razy w tygodniu 20-minutowe zajęcia z wychowankami przedszkola. Nasze uczennice, przy wsparciu Wychowawczyni grupy, samodzielnie przygotowują, a następnie prowadzą krótkie zajęcia na ustalony wcześniej temat.

Zaplanowane akcje:

  • Zbiórka żywności dla ubogiej ludności z Ukrainy – w wyznaczoną sobotę Wielkiego Postu, w okolicy Świąt Wielkiej Nocy, na terenie sklepu „Biedronka” oraz „Dino” w Jankowicach, nasi uczniowie będą przyjmować niepsującą się żywność, np.: cukier, mąkę, kawę, herbatę, słodycze, kasze, makarony, konserwy. Zebraną żywność przekażemy Ks. T. Kaliszowi, z parafii N.M.P. Królowej Rodzin w Jankowicach, który przekaże dary dla jednej z ukraińskich parafii.
  • Kiermasz Wielkanocny – w Niedzielę Palmową, przed kościołami w Jankowicach odbędzie się sprzedaż stroków, kartek i palm wielkanocnych. Całkowity dochód z kiermaszu zostanie przekazany na rzecz chorującego na rdzeniowy zanik mięśni, Wojtusia Półtoraka.

Historia SKW SP Jankowice

Szkolne Koło Wolontariatu działa na terenie SP w Jankowicach od grudnia 2019 r. Inspiracją do założenia grupy była przedświąteczna Akcja charytatywna – Zbiórka słodyczy oraz artykułów papierniczych dla polskich dzieci z Kresów i Ukrainy, którą przeprowadziliśmy w naszej szkole oraz postać Świętego Mikołaja – biskupa Miry, którego Św. Jan Paweł II, Papież Polak, nazwał „Darem człowieka dla człowieka”.

Być darem, prawdziwym, pięknym i czystym – dla innych, dla konkretnej, zwłaszcza potrzebującej osoby, to nasze zadanie, zaszczyt i ideał, do którego dążymy przez całe życie, a w tym ma pomóc także Szkolne Koło Wolontariatu. Bo pomaganie to nie tylko konkretna, bezinteresowna pomoc, to także radość nas – dających, to szczęście, niemierzalne i nieprzeliczalne.

Nasze spotkania odbywają się w co drugi piątek, w bibliotece szkolnej. W dobrym towarzystwie, w słodkiej atmosferze integrujemy się, poznajemy, docieramy i dzielimy tym, co dla nas ważne, a przede wszystkim przygotowujemy konkretne akcje, dzielimy się pomysłami, oraz naszymi talentami. To wszystko w połączeniu z dobrym humorem i młodzieńczym entuzjazmem daje mieszankę wybuchową – mamy paliwo do pomagania! A pomagać zawsze jest komu i zawsze będzie, trzeba tylko dobrze rozejrzeć się wokół.