logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Sint Maarten

Karaibska przygoda uczennic z Jankowic

Cztery uczennice Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jankowicach miały okazję przeżyć wspaniałą przygodę na jednej z karaibskich wysp. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus+ „Internationalisation Management in School” i zakończył dwuletnią pracę nauczycieli i uczniów z Polski, Holandii, Francji, Lanzarote, Litwy i Sint Maarten. Po długim locie 31 marca wylądowaliśmy na przepięknej wyspie Sint Maarten.

Przygoda rozpoczęła się od gorącego przywitania na lotnisku przez gospodarzy, następnie każda z dziewczyn pojechała do swojej rodziny, której częścią miała się stać na kolejne 7 dni. W poniedziałek w szkole St. Dominic High School odbyło się uroczyste powitanie, które urozmaicił występ tamtejszych uczniów. Popołudniu cała grupa zwiedziła budynek parlamentu i rządu. W kolejnych dniach poznawaliśmy pracę szkoły, która różniła się od naszej nie tylko budową (do klas wchodziło się z zewnątrz), ale też systemem edukacji. Wzięliśmy udział w warsztatach tanecznych oraz recyklingu, poszliśmy także do karaibskiego kina, gdzie zdziwiła nas żywa reakcja tamtejszej widowni. Jedną z najciekawszych atrakcji był zjazd na tyrolce ze wzgórza z widokiem na wyspę i ocean, a także wycieczka po wyspie, która zakończyła się obiadem na plaży. W czwartek odbyła się wystawna kolacja, na którą zaproszono uczniów, nauczycieli, rodziców a także przedstawicieli tamtejszych władz oświatowych.
W sobotę naszedł dzień pożegnania, łzom nie było końca, ale ostatecznie trzeba było wsiąść do samolotu i wrócić do naszej rzeczywistości. Piękne wspomnienia z rajskiej wyspy z pewnością na zawsze w nas pozostaną.