logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Razem na Litwie

„Together We Can Do So Much” – razem na Litwie

Kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Together We Can Do So Much” odbyło się w dniach 6 – 12 X 2019. Tym razem gospodarzami byli uczniowie i nauczyciele z Poniewieża na Litwie. Gościli oni dziewięcioro uczniów naszej szkoły oraz młodzież z Grecji, Turcji i Belgii.

Była to świetna okazja do poznania kultury i obyczajów naszych wschodnich sąsiadów. W poniedziałek zostaliśmy oficjalnie powitani w szkole, następnie pojechaliśmy zobaczyć „Wzgórze krzyży”, które jest ważnym miejscem kultu dla tamtejszej ludności. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają tradycyjne litewskie krzyże oraz poznaliśmy historię tego miejsca.

Kolejnego dnia, podczas spaceru, w koronach drzew podziwialiśmy piękną litewską przyrodę. Tego dnia wybraliśmy się również do skansenu, w którym upiekliśmy tradycyjny litewski chleb, graliśmy w dawne gry oraz zakosztowaliśmy wiejskich przysmaków.

W środę zwiedzaliśmy średniowieczny klasztor a następnie Kowno. Później nasi gospodarze zaprosili nas do pięknego pałacyku, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach mydlarskich oraz zjedliśmy wykwintny obiad.

Następny dzień zaczął się dla nas wyjazdem z Poniewieża o 8.00, a zakończył się powrotem o 24.00. Dzięki temu mogliśmy zwiedzić Wilno, jak również zakosztować tamtejszych potraw i poczuć klimat tego miasta. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni do opery na „Wesele Figara”. Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie z tą formą sztuki i zarazem wielkie przeżycie.

Ostatni dzień działań był bardzo pracowity. Wzięliśmy udział w warsztatach, podczas których daliśmy nowe życie starym kapeluszom. Następnie przygotowywaliśmy się do wieczornego pokazu mody, na który zostali zaproszeni zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Z kreatorów mody, staliśmy się modelami i zaprezentowaliśmy nasze prace na wybiegu. Gospodarze przygotowali dla nas poczęstunek oraz niespodziankę. Po pokazie na scenę wkroczyła kapela ludowa, która zaprosiła nas do wspólnej zabawy.

Sobota była dla nas najtrudniejsza, ponieważ musieliśmy się pożegnać z rodzinami, które przez cały tydzień były dla nas drugim domem. Mamy nadzieję, że uda się nam utrzymać przyjaźnie zawiązane podczas wyjazdu i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem w Polsce.

Beata Nogły