logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

PROJEKT POLSKO-LITEWSKI

„Wspólna kultura, wspólne legendy”

W dniach od 15 do 21 września uczniowie naszej szkoły spotkali się w Jantarze z uczniami z litewskiej szkoły Panevezys Rozynas progymnasium. Spotkanie odbyło się dzięki finansowaniu Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej.

Projekt pt. „Wspólna kultura, wspólne legendy” miał na celu przygotowanie wspólnego przedstawienia kukiełkowego legendy o „Juracie, królowej Bałtyku”, która tłumaczy powstanie bursztynów. Najważniejszym celem była jednak integracja uczestników, poznanie kultur obu państw oraz nauka przez zabawę.

Pierwszego dnia braliśmy udział w zajęciach integracyjnych oraz przedstawiliśmy swoje kraje. Następnego dnia zwiedziliśmy muzeum bursztynu w Gdańsku oraz zagraliśmy tam w grę terenową, podczas której musieliśmy wykonać zadania dotyczące najważniejszych miejsc w Gdańsku. Wieczorem zorganizowaliśmy ognisko, podczas którego opowiadaliśmy najciekawsze legendy swoich krajów, a Litwini zaśpiewali dla nas piosenkę przy akompaniamencie gitary. Kolejne dni były równie ciekawe. We wtorek przygotowaliśmy scenariusz, scenografię, muzykę i lalki do naszego przedstawienia. Po południu młodzież wzięła udział w warsztatach bursztynniczych oraz w grze terenowej, podczas której przy pomocy GPS-ów oraz map szukali bursztynów ukrytych w lesie. Dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem karaoke. Środa rozpoczęła się dla nas warsztatami jubilerskimi, następnie zabraliśmy się do pracy nad naszym przedstawieniem. Wieczorem wybraliśmy się na plażę, by tam przy pomocy latarek UV szukać bursztynów. Kolejne dwa dni upłynęły nam na przygotowaniu i nagraniu przedstawienia, a w przerwie wybraliśmy się do pobliskiego Mini ZOO. Czwartkowy wieczór spędziliśmy na sportowo. Przed wyjazdem poszliśmy razem na plażę, gdzie wspólnie zjedliśmy gofry.

Kolejnym i ostatnim etapem projektu będzie wystawa, która odbędzie się 17 października, a na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej nie odpowiadają za wykorzystanie tych informacji w jakikolwiek sposób.

Magdalena Szulik i Danuta Kaszyca

Więcej o projekcie

Poprzedni

Następny