logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Pasowanie na czytelnika

Pierwszoklasiści pełnoprawnymi czytelnikami szkolnej biblioteki

Książka…Sięgnij po nią, gdy słońce. Sięgnij wtedy, gdy deszcz. Gdy ci nudno, gdy ci smutno, gdy odpocząć chcesz.

Tradycyjnie, na początku drugiego półrocza najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali oficjalnie przyjęci do grona czytelników biblioteki.

Ta coroczna uroczystość na stałe weszła już do kalendarza szkolnych wydarzeń. Podczas spotkania w szkolnej bibliotece uczniowie wszystkich klas pierwszych z ogromnym zapałem wymieniali książki, które najchętniej czytają. Wykazali się także znajomością regulaminu biblioteki i wiedzieli, jak dbać o wypożyczone książki. Wypowiedziom małych czytelników towarzyszyła prezentacja multimedialna zatytułowana „Czego książki nie lubią”. Podczas spotkania dzieci wykazały się imponującą wiedzą na temat bajek i baśni, bezbłędnie odpowiadając na pytania związane z ich bohaterami. Pierwszoklasiści nie mieli również żadnego problemu z ułożeniem wyrazów z wylosowanych sylab.

Jednak najważniejszym momentem całej uroczystości, wywołującym najwięcej emocji, było złożenie przyrzeczenia i fakt pasowania na czytelnika. Uczniowie przyrzekli, że będą kochać książki i „obowiązki czytelnika traktować z wielka powagą”. Spotkanie przypieczętowane zostało wypożyczeniem przez pierwszoklasistów książek. Na pamiątkę ślubowania każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom.

Mamy nadzieję, że naszym gościom nie minie zapał do czytania i od tej pory każdy pierwszoklasista będzie odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych książkowych bohaterów.

Iwona Niestolik
Elżbieta Rugor