logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Biblioteka

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Godziny otwarcia BIBLIOTEKI  w roku szkolnym 2020/2021

Poniedziałek 7.30 – 10.30

Wtorek  7.30 – 15.30

Środa 7.30 – 15.30

Czwartek  7.30 – 13.30

Piątek  7.30 – 12.30

mgr Katarzyna Konofał

mgr Iwona Niestolik

 

lektury spis lektur szkolnych

regulamin regulamin biblioteki


 

  

 


PROGRAMY I PROJEKTY

Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z budżetu państwa (12 000 zł) zgodnie z § 11 ust. 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” . Celem tego programu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów m.in. poprzez zakup nowości wydawniczych.

W ostatnich latach w Polsce i na świecie obserwuje się gwałtowny spadek czytelnictwa. W dobie Internetu i gier komputerowych książka stała się dla dzieci mało atrakcyjna. Wieluuczniów nie sięga po pozycje z biblioteki szkolnej, tłumacząc to tym, że brakuje interesujących ich nowości wydawniczych oraz książek atrakcyjnych dla młodego czytelnika zarówno pod względem treści, jak i pod względem grafiki. To zjawisko wpływa negatywnie na umiejętności czytania, pisania oraz wypowiadania się uczniów. Mimo to książka jest nadal cennym środkiem przekazywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i wyobraźni, przekazywania wartości moralno – społecznych. Stały kontakt dziecka z książką i biblioteką przyczynia się do rozwoju jego kultury czytelniczej, umiejętności wyszukiwania oraz korzystania z różnych źródeł informacji. Aby zmienić ten stan rzeczy, należałoby podążać za nowościami wydawniczymi dobranymi pod kątem zainteresowania uczniów. Dlatego nasza szkolna biblioteka włączyła się do działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest stwarzanie warunków do wzrostu czytelnictwa w Polsce. Doposażenie biblioteki szkolnej w atrakcyjne dla uczniów książki, nowe lektury, ułatwi również realizację celów kształcenia w zakresie edukacji czytelniczej określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Cele szczegółowe :

  • zwiększenie atrakcyjności oferty biblioteki szkolnej
  • budzenie zainteresowania książką poprzez organizowanie konkursów, imprez szkolnych, projekty edukacyjne, godziny głośnego czytania, wystawki tematyczne

  • wyrabianie nawyku właściwego spędzania wolnego czasu

  • rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych

  • kształtowanie nawyku słuchania ze zrozumieniem

  • wyrabianie nawyku systematycznego czytania oraz korzystania z biblioteki

  • rozwój współpracy pomiędzy biblioteką szkolną a biblioteką publiczną

 Dodatkowo uczniowie będą mieli możliwość korzystania z biblioteki podczas dyżurów w czasie ferii i wakacji. Dla uczniów słabowidzących zostały zakupione audiobooki na płytach CD.

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klas starszych (klasy I w tym roku) głosowali na wybrane książki, które chcieliby mieć na półce w bibliotece. Tytuły książek zostały zaczerpnięte ze Złotej Listy Cała Polska Czyta Dzieciom orazksiążek polecanych przez MEN. Bibliotekarz szkolny konsultował się również z Gminną Biblioteką Publiczną w Jankowicach oraz Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Rybniku.

W czytelni umieszczono skrzynkę, do której uczniowie mogli wrzucać własne propozycje tytułów. W ten sposób powstała lista książek, które zakupiliśmy.  Na liście znalazły się również nowe lektury.

 

  

  

   


   Nasza szkoła wzięła udział  w ministerialnym programie rozwoju czytelnictwa „Książki naszych marzeń”. Program ten ma na celu rozbudzenie zainteresowań książką dzieci i młodzieży poprzez zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

   Stworzyliśmy listę Książek naszych marzeń. Każdy uczeń mógł zagłosować  na wybraną książkę  oraz podać swoją propozycję tytułu. Książki zostały zakupione i włączone w zasób księgozbioru. Nowości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, co może potwierdzić wzrost wypożyczeń.

 Istnieje możliwość wypożyczenia Książek naszych marzeń na wakacje. Uczeń, który chce skorzystać z tej oferty, obowiązkowo musi zwrócić wszystkie zaległe wypożyczone książki. W razie zgubienia lub zniszczenia książki należy odkupić taką samą.


„MAGIA ŚWIĄT PO ŚLĄSKU” w ramach projektu ŚLĄSKIE BAJKI I LEGENDY

13 grudnia odwiedziła nas Základní škola a mateřská škola z Ostravy. Na spotkanie przyjechała klasa 4 wraz z mgr Namyslova Luce oraz Ing Kundratova Martina. W przedświątecznej atmosferze gościliśmy w naszej szkole jankowicką poetkę i autorkę wielu bajek i opowiadań – panią Reginę Sobik. W spotkaniu przygotowanym przez p. Elżbietę Rugor i p. Julię Krawczyk-Niewęgłowską uczestniczyli uczniowie klas 4-6 oraz ich koledzy i koleżanki z Czech. Pani Regina przybliżyła nam lokalne tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Opowiedziała jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w jej domu. Widzowie mieli okazję wysłuchać jej wierszy o tematyce zimowo-świątecznej w wykonaniu uczniów klasy 2b. Zaś uczniowie z klasy 2c przedstawili inscenizację pt. „O choince ubranej przez aniołka”. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele usłyszeli piękny wiersz również autorstwa pani Reginy pt. „Świąteczne pozdrowienia”.


KONKURSY I IMPREZY

ZORGANIZOWANE PRZEZ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ

2017/2018

*

 Teleexpress w bibliotece

Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów,
które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości”.

W lutym, tuż przed tegorocznymi feriami, szkolna biblioteka zorganizowała imprezę czytelniczą dla uczniów klas IV – VI. Jej zamysłem, poza promowaniem nowo zakupionych książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, było zachęcenie dzieci do częstych wizyt w bibliotece. Gimnazjaliści działający w kole bibliotecznym oraz uczniowie klasy VI a zaprezentowali inscenizację zatytułowaną „Teleexpress w bibliotece”. W swojej formie nawiązywała ona do znanego wszystkim telewizyjnego programu informacyjnego. Główną istotą przedstawienia było szerzenie kultury czytelniczej oraz uświadomienie młodym odbiorcom jak ważną rolę odgrywa książka w życiu każdego człowieka. Ponadto inscenizacja poprzez humor piętnowała uczniowskie przywary oraz brak elementarnej wiedzy czytelniczej. Na zakończenie spotkania uczniowie usłyszeli piosenkę „Uwielbiam książkę” w wykonaniu Piotra Adamczyka. Naszemu artyście towarzyszyły cheerleaderki z klasy IV b.

Jak Pan Wąsik spędził Święta Bożego Narodzenia?

 Odpowiedzi na to pytanie szukali, goszczący w naszej bibliotece, uczniowie klas III szkoły podstawowej. W tym przedświątecznym okresie wysłuchali opowiadania o Panu Wąsiku i bałwanku Śniegosławie i ich wspólnie spędzonych świętach. Tradycyjnie, czytaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna związana z tekstem. Dobór utworu nie był przypadkowy.Miał on na celu uświadomienie trzecioklasistom, że Święta Bożego Narodzeniato czas wyjątkowy, pełen tajemniczości, magii oraz wzajemnej życzliwości. Podczas spotkania nasi gości chętnie opowiadali o swoich rodzinnych świątecznych tradycjach i wymieniali swoje ulubione wigilijne dania. W radosnym nastroju wszyscy śpiewali piosenki o zimie i śniegowych bałwankach. Wizyta w bibliotece zakończyła się układaniem puzzli przedstawiających bałwana Śniegosława.

Naszym gościom oraz wszystkim uczniom i pracownikom szkoły życzymy samych radosnych i niezapomnianych chwil przy świątecznej choince. „W końcu Boże Narodzenie jest tylko raz w roku”!

Uczniom klasy III b – P. Rebenstock, J. Wilkowi i P. Rugorowi z klasy III c dziękujemy za piękne i sugestywne czytanie.

 

   

 

*

   DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

Pokochaj pluszowego misia, on przyjacielem dzieci jest”.

 

25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci – Pluszowy Miś. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ta miękka i puchata przytulanka towarzyszy więc dzieciom od 115 lat. Miś nieodłącznie kojarzy się z beztroskim czasem dzieciństwa, a nowoczesne i coraz atrakcyjniejsze zabawki nie są dla niego żadną konkurencją.

Mogliśmy się o tym przekonać w naszej bibliotece, gdzie z udziałem uczniów klas pierwszychobchodziliśmy ten szczególny dzień. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia historii „narodzin” pluszowego misia oraz opowieści o życiu niedźwiedzia brunatnego- protoplasty maskotki. Następnie dzieci obejrzały fragmenty animowanych bajek, których bohaterami były znane im misie. Wszyscy bez trudu wymieniali ich imiona i odnaleźli ich podobizny ukryte w bibliotece. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki o pluszowych niedźwiadkach i wykonywaliśmy „misiową” gimnastykę i masaże. Pierwszoklasiści przedstawili przyniesione przez siebie maskotki i opowiadali o zabawach z nimi. Okazało się, że pluszowy miś nadal jest niezastąpioną przytulanką przy zasypianiu.

Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci świadczyły o tym, że takie świętowanie urodzin ulubionej maskotki wszystkim się podobało. Na pożegnanie wszyscy zaśpiewali piosenkę „Pokochaj misia” i zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z przytulonymi do siebie pluszowymi misiami.

   

 

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disney’a.

Bajki towarzyszą dziecku już od najmłodszych lat i stanowią nieodzowny element jego dzieciństwa. Dostarczają bogatych przeżyć, wzbogacają wyobraźnię a także rozbudzają zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. Uczą odróżniania dobra od zła, prawdy od fałszu.

Aby uczcić ten niezwykły dzień, do szkolnej biblioteki zaproszono grupę dzieci uczęszczających do świetlicy. W trakcie spotkania wykazały się one doskonałą znajomością bajek i baśni. Na podstawie przeczytanych fragmentów tekstu odgadywały tytuły utworów i dopasowywały do niej bohaterów. Uczniowie chętnie rozwiązywali baśniowe zagadki. Dla naszych gości dużą atrakcją był pokaz postaci z bajek, w które wcielili się uczniowie klasy IV b. Po jego obejrzeniu dzieci miały za zadanie przyporządkowanie wylosowanego rekwizytu do bajkowego bohatera. Spore emocje wywołało poszukiwanie bajowych postaci „ukrytych” na półkach i regałach biblioteki. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało kolorowankę.

 

 

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zorganizowała następujące konkursy:

„Najpiękniejszy portret Kubusia Puchatka” dla klas I-III.

I miejsce – Alicja Waśka III b

II miejsce – Filip Skolimowski Ib

– Julia Bieruńska II a

– Wojciech Danel Ib

III miejsce – Amelia Rek Ib

– Mateusz Ściborski 1b

                – Hanna Lubszczyk III a

                – Alicja Piechaczek III c

 Wyróżnienia – Oliwier Gasik III b

– Agata Sash II a

– Natalia Boruta Ib

– Kamila Rutkowska IIIc

 

 

 „W magicznym świecie Narnii” dla klas IV-VI

 I miejsce – Michalina Machulik VI a

 II miejsce – Emilia Pawliczek V b

                – Malwina Bujas V b

                – Adrian Mokrzycki Vc

 III miejsce – Weronika Miliczek kl. Vc

  Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

*

“Miś o małym rozumku i dużym brzuszku” skończył już 91 lat!

Do tradycji przeszło już świętowanie urodzin Kubusia Puchatka w szkolnej bibliotece. Wraz z pierwszymi opadającymi kolorowymi liśćmi „udaliśmy się” do Stumilowego Lasu, aby wraz z Prosiaczkiem, Kłapouchym i Sową Przemądrzałą obchodzić urodziny Puchatka- ulubieńca wszystkich dzieci (a nawet dorosłych)W tym roku w naszej wirtualnej wyprawie uczestniczyli uczniowie klasy Ia oraz IIa szkoły podstawowej. Nasi mili goście, po zapoznaniu się z historią powstania książki Alana Alexandra Milne’go, zaśpiewali mruczankę dostojnego jubilata. Następnie wysłuchali opowiadania pt. „Urodziny Kubusia Puchatka”. Czytanie połączone było z pokazem slajdów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania rozwiązywali „puchatkowy” rebus sprawdzający wiedzę na temat bohaterów a także, za przykładem Kubusia Puchatka, wykonywali ćwiczenia sprawnościowe. Śmiechom i towarzyszącym zabawie emocjom nie było końca, czego dowodzą uśmiechnięte buzie na pamiątkowych zdjęciach. Bawiły się także gimnazjalistki z klasy III b, które w ramach akcji„Gimnazjum czyta dzieciom” poprowadziły spotkanie.

Mamy nadzieję, że ta czytelnicza impreza zachęciła naszych gości do sięgania po książki i rozbudziła czytelniczą wyobraźnię.

 

  

 

2016/2017

KONKURS ZNAJOMOŚCI KSIĄŻEK O HARRYM POTTERZE

Na prośbę uczniów zaplanowany konkurs znajomości książek o Cwaniaczku został zamieniony na konkurs znajomości książek o Harrym Potterze.

Chętni uczniowie klas V-VI wzięli udzial w teście, który składał się z 18 pytań.

I miejsce zajął Łukasz Sławik 16pkt

II miejsce – Natalia Radzińska 15 pkt

III miejsce – Nikola Bernacka 14 pkt

GRATULUJEMY !

*

KWIECIEŃ MIESIĄCEM KSIĄŻKI

Już od blisko pięćdziesięciu lat 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ustanowiono w celu promowania literatury i grafiki dziecięcej. Z kolei 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarło lub urodziło się wielu wybitnych pisarzy.

Aby podsumować ten wyjątkowy miesiąc nasza biblioteka szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą dla uczniów klas I-III. Zaprezentowano inscenizację pt. „W krainie fantazji” w wykonaniu gimnazjalistów oraz uczniów klasy VI b. Istotą przedstawienia było pokazanie dzieciom, że czytanie książek wcale nie musi być nudne, o czym przekonali się główni bohaterzy, zapaleni komputerowcy – Marek i Darek.

Następnie wylosowani przez czarownicę pierwszoklasiści odgadywali tytuły baśni. Sporą wiedzą wykazali się uczniowie klas drugich, których zadaniem było odpowiadanie na zagadki związane z bajkami. Z kolei trzecioklasiści popisali się znakomitym umiejętnościami w rysowaniu i odgadywaniu kalambur.

Nie zabrakło również znanych cytatów o książce oraz piosenki „W książeczce” – w wykonaniu uczniów klasy III b.

 

 

 *

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Celem tego wydarzenia jest popularyzacja poprawności językowej, kultury języka i wiedzy związanej z językiem ojczystym.

Z tej okazji chętni uczniowie klas V i VI napisali Test Poprawności Językowej i Dyktando, walcząc o tytuł Mistrza Języka Polskiego oraz Mistrza Polskiej Ortografii.

W tym roku zwycięzcami zostali :

 TEST POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ

 I miejsce – Rozalia Gembalczyk

II miejsce – Błażej Skolimowski

III miejsce – Roksana Wowra, Dawid Kasperek, Laura Szulik

 DYKTANDO

 I miejsce – Nadia Lemańczyk

II miejsce Sara Raczkowska

III miejsce – Rozalia Gembalczyk, Roksana Wowra, Laura Szulik, Anna Matuszczyk, Jagoda Buszka, Zuzanna Piecha

 

MAGIA ŚWIĄT PO ŚLĄSKU

W przedświątecznej atmosferze gościliśmy w naszej szkole jankowicką poetkę i autorkę wielu bajek i opowiadań – Panią Reginę Sobik. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV – VI oraz uczniów i nauczycieli z Czech.

Pani Regina przybliżyła nam lokalne tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Opowiedziała jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w jej domu. Widzowie mieli okazję wysłuchać jej wierszy tematyce zimowej oraz świątecznej, w wykonaniu uczniów klas III b oraz zobaczyć inscenizację „O choince ubranej przez aniołka” przedstawioną przez uczniów klasy II b. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele usłyszeli piękny wiersz pani Reginy „Świąteczne pozdrowienia”.

 

 *

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z “DZIEWCZYNKĄ Z ZAPAŁKAMI”

   Co roku przed Bożym Narodzeniem uczniowie klas I-III zbierają się w szkolnej auli, by wysłuchać kolejnej opowieści o tematyce świątecznej. W tym roku uczennice klasy III gimnazjum przeczytały dzieciom piękną i wzruszającą baśń H. Ch. Andersena pt.„Dziewczynka z zapałkami”. Następnie maluchy odpowiadały na pytania do przeczytanego tekstu. Dzieci wysłuchały również opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych obchodzonych w innych krajach. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę do melodii „Cicha noc.”

*

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka do zasypiania – Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt podczas polowania ocalił małego niedźwiadka od odstrzału. Na pamiątkę tego wydarzenia zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear. Do dziś w języku angielskim jest ona określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Aby uczcić to święto uczniowie klasy I wraz ze swoimi pluszakami odwiedzili bibliotekę. Dzieci obejrzały fragmenty filmów przedstawiające przygody najbardziej znanych niedźwiadków na świecie. Uczyły się wyliczanki Kubusia Puchatka oraz piosenek o misiach. Nie obyło się się również bez tańca i gimnastyki. Pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali opowiadania o życiu niedźwiedzi brunatnych, a następnie wzięli udział w konkursie na ten temat. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe medaliony.

 

 

*

GMINNY KONKURS BIBLIOTECZNY

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Bibliotecznym “Ilustracja do wybranego dzieła Henryka Sienkiewicza” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach.

Oto wyniki konkursu :

Kategoria klasy I-III :

I miejsce – Liszka Patryk – SP nr 1 im. L. Holesza

II miejsce – Rugor Anna – SP im. S. Staszica

III miejsce – Matuszczyk Amadeusz – SP nr 2 im. Św. Jadwigi

Wyróżnienie : Wiśniewska Milena – SP nr 1 im. L. Holesza

Kategoria klasy IV – VI :

I miejsce – Herok Aleksandra  – SP nr 1 im. L. Holesza

II miejsce – Radzińska Natalia – SP im. S. Staszica

III miejsce – Klimek Klaudia – SP nr 2 im. Św. Jadwigi

Wyróżnienie : Rugor Magdalena – SP im. S. Staszica

*

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku, z okazji Miesiąca Bibliotek przeprowadzono konkursy biblioteczne:

“Laurka dla biblioteki” – kl I-III

I miejsce – Alicja Burdaś

II miejsce – Alicja Piechaczek

III miejsce – Zuzanna Marcisz

Konkurs “Z książką mi do twarzy” nie został rozstrzygnięty z powodu braku zainteresowania uczniów – wpłynęła tylko jedna praca.

Z okazji bibliotecznego święta przeprowadzona została akcja “Podaruj książkę bibliotece”, która cieszyła się dużą popularnośćią wśród uczniów. Dzięki akcji zebraliśmy 94 książki, które zostały włączone w zasób księgozbioru.

*

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

   Jak co roku, w  rocznicę wydania pierwszej książki o Kubusiu Puchatku autorstwa A.A. Milne`a, nasza biblioteka zorganizowała misiowi uroczyste urodziny. 14 października 2016 r. Kubuś Puchatek skończył 90 lat. Zaproszeni uczniowie klas drugich z uwagą wysłuchali czytanego przez gimnazjalistów opowiadania o zabawnych przygodach jubilata. Następnie wylosowani przez Puchatka przedstawiciele klas odpowiadali na pytania dotyczące tekstu. Największą wiedzą wykazała się klasa 2C, która zwyciężyła po emocjonującej dogrywce. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał słodkie „co nieco” ufundowane przez Radę Rodziców SP.

 

 

2015/2016

*

Konkurs Wydawnictwa Egmont

Wzięliśmy udział w konkursie dla bibliotek zorganizowanym przez Wydawnictwo Egmont, wydawcę m.in. popularnych wśród uczniów komiksów z Kaczorem Donaldem.

Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu reklamującego “Przerwę z Gigantem”.

Oto plakat, który namalowali nasi uczniowie –

 

Konkurs “W magicznym świecie Harrego Pottera”

   W dniu 18 maja chętni uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w konkursie “W magicznym świecie Harrego Pottera” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Miłośnicy książek J.K. Rowling zmierzyli się z dosyć trudnym testem na temat losów bohaterów.

 

I miejsce zajęła Aleksandra Kinga Nowak (32 pkt)

II miejsce – Nikola Berezowska (29 pkt)

III miejsce – Krzysztof Kaczmarek (28 pkt)

Wyróżnienie  – Tomasz Marcisz (24,5 pkt)

Gratulujemy !

*

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza (8 maja) naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z pobliskiegoprzedszkola. Maluchy z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, zwłaszcza w dziale dla najmłodszych. Dzieci poznały zasady panujące w czytelni i wypożyczalni. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika i karta książki oraz w jaki sposób wypożycza się zbiory przy pomocy komputera. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest poszanowanie książek. Większość maluchów doskonale wiedziała , w jaki sposób należy obchodzić się z książkami. Wszystkie dzieci obiecały, że w przyszłości będą często odwiedzać szkolną bibliotekę. Na zakończenie, z okazji przypadającego święta, pani bibliotekarka otrzymała prezenty własnoręcznie wykonane przez maluchy.

 

*

KONKURS WIEDZY O KSIĄŻCE

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna przeprowadziła Konkurs wiedzy o książce w klasie 4. Zadaniem uczestników było m.in odgadnięcie tytułów książek za pomocą kalambur, prawidłowe nazwanie poszczególnych elementów budowy książki, odpowiadanie na wylosowane pytania, podanie prawidłowych tytułów baśni. Po dogrywce zwyciężyła grupa „Sówek”: Anna Matuszczyk, Tomasz Marcisz, Zuzanna Porębska i Patrycja Gruba.

  

 

 *

 MIESIĄC JĘZYKA OJCZYSTEGO

    Od 21 lutego do 21 marca obchodzony jest Miesiąc Języka Ojczystego.

 Celem tego wydarzenia jest popularyzacja poprawności językowej, kultury języka i wiedzy związanej z językiem ojczystym.

W ramach święta  organizujemy w naszej szkole test poprawności językowej oraz dyktando dla klas V i VI.

W tym roku Szkolnym Mistrzem Polskiej Ortografii została Ewa Holona.

II miejsce :

Paulina Pilz

Nikola Berezowska

Wiktoria Kawka

Weronika Sobik

Nadia Lemańczyk

III miejsce :

Julia Kłosowska

Klaudia Nalepa

Paweł Wilewski

Wiktoria Kotula

Łukasz Sławik

Tytuł Szkolnego Mistrza Języka Polskiego otrzymują : Wiktoria Kotula oraz ŁukaszSławik

II miejsce :

Marta Krakus

Bartosz Urbanek

III miejsce :

Klaudia Nalepa

Nikola Berezowska

*

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    Jak co roku, po zakończeniu pierwszego półrocza, uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników. Wcześniej odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których przyszli czytelnicy poznaliregulamin biblioteki oraz zasady wypożyczania książek.

    Krótka inscenizacja przygotowana przez uczennice klasy czwartej wprowadziła maluchy w zaczarowany świat książek.

   W trakcie przedstawienia pierwszoklasiści mieli okazję wykazać się znajomością bajek i baśni. Po uroczystymślubowaniu przeprowadzonym przez Królową Książkę dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.