logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Ojczyznę należy kochać

 „Ojczyznę należy kochać nie dlatego,

że wielka, ale dlatego, że nasza”.

”Rok 2018 to rok narodowego świętowania niezwykłego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Polska wolna, niepodległa i suwerenna, to wielkie dziedzictwo narodowe, złożone w nasze ręce przez poprzednie pokolenia, to heroiczna historia zrywów powstańczych, walk z najeźdźcą, z totalitaryzmem, walk o wyzwolenie, wysiłek poprzednich pokoleń okupiony daniną najwyższą. Aby obchody tego niezwykłego i doniosłego wydarzenia dla wszystkich Polaków, zapadły nam głęboko w pamięć, aby powróciły radość, euforia i nadzieja, jakie towarzyszyły naszym przodkom w listopadzie 1918 roku, aby te przeżycia i uczucia były na powrót udziałem nas wszystkich, powinniśmy uczynić z zaplanowanych a potem zrealizowanych uroczystości, działań, inicjatyw i różnorodnych form wspólnej aktywności, radosne i głębokie przeżycie pokoleniowe”

Kurator Urszula Bauer

Tymi słowami Pani Kurator Urszula Bauer zainaugurowała obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w województwie śląskim.

Nasza szkoła wzięła czynny udział w tych obchodach organizując „Tydzień dla Niepodległej”. Chociaż zaczęło się już dużo wcześniej. Na szkolnych korytarzach pojawiły się biało-czerwone dekoracje i gazetki.

9 listopada wszyscy uczniowie zameldowali, o 11.11, gotowość odśpiewania hymnu Polski i razem z innymi placówkami oświatowymi pobili rekord wspólnego wykonania „Mazurka Dąbrowskiego”. Warto dodać, że zaprezentowano cztery zwrotki pieśni.

Film na YouTube

Nie zabrakło konkursów. Wiersze o tematyce patriotycznej wyrecytowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-IV i V-VIII. Wśród najmłodszych na podium stanęły: Karolina Kuniszyk, Bianka Juraszek, Kamila Gawlik. Laureatkami w grupie starszej zostały: Lena Zmarzły, Natalia Skowron i Wanessa Buchta.

Kotyliony – to przedmiot kolejnego konkursu. Wstążki, papier, bibuła to materiały, które zostały wykorzystane do zrobienia tych niepodległościowych symboli. Oczywiście kolorami przewodnimi były biały i czerwony.

16 listopada aula rozbrzmiała pieśniami patriotycznymi. Najpopularniejszymi utworami były: „Pierwsza Brygada” oraz „Piechota” jednak wygrały piosenki mniej popularne w wykonaniu Leny Zmarzły, Magdaleny Jurczykowskiej i Karoliny Kuniszyk. Została również wyróżniona Nadia Kuczera.

W klasach czwartych, w ramach zajęć wiedzy o regionie, uczniowie wykonali wianki w barwach narodowych oraz wzięli udział w rozgrywkach „Patriotyczne dubble”. Mistrzem klasy IV a został Mateusz Nosiadek, w IV b tryumfowała Zuzanna Marcisz zaś w IV c Patrycja Kowalczyk.

Klasy I-VIII rywalizowały również w konkursie na wystrój klasy. W kategorii „młodszej” zostały wyróżnione: I a, I b i II a. Wśród „starszych”: IV b, V c i VII a.

Z całą pewnością akademia była wydarzeniem, które połączyło wszystkie działania. Patriotyczne pieśni, znaczące słowa wyrecytowane przez naszych uczniów w sposób szczególny podkreśliły wagę i znaczenie wydarzenia historycznego, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Kartka dla Polski – to kolejne zadanie podjęte przez naszych uczniów. Napisali oni na specjalnie przygotowanych kartkach, życzenia dla ojczyzny.

Nie zabrakło specjalnego wydania „Słówek”. Listopadowy numer to ściąga z dat i wydarzeń ważnych dla Polski.

Na korytarzu klas I-III pojawiła się nietypowa dekoracjaorzeł stworzony z przez najmłodszych uczniów szkoły. Jego skrzydła to odrysowane i wycięte z białego papieru rączki dzieci. Były również puzzle XXL złożone i pokolorowane przez drugo i trzecioklasistów.

Nauczyciele nie zapominali o setnej rocznicy odzyskania niepodległości również na lekcjach. Na języku polskim pojawiło się niepodległościowe dyktando oraz lektury, których bohaterowie mogliby być wzorem patriotyzmu.  Na wychowaniu fizycznym uczczono święto na sportowo, a więc zorganizowani bieg „Dla Niepodległej”. Okazuje się, że również ta forma jest znakomitą okazją do pokazania miłości do ojczyzny.

Matematyka – na lekcjach matematyki uczniowie klas 6 i 8 łączyli treści matematyczne z historycznymi, utrwalając zagadnienia związane z odzyskaniem niepodległości.

O obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie zapomniano również na języku angielskim. Chętni uczniowie z klas 8 i 3g tłumaczyli je na język angielski wiersze o tematyce patriotycznej. Najlepsze prace zostały nagrodzone. Drugie działanie to niepodległościowy escape room . Uczniowie rozwiązywali zagadki o tematyce historycznej, by móc przejść do kolejnych zadań musieli złamać kod.

Działaliśmy również poza szkołą. 20.11.2018r.  solistka Lena Zmarzły  oraz zespół wokalno-instrumentalny „To my!” /członkowie koła muzycznego z kl. 6b/ wystąpili w XI Regionalnym Konkursie Piosenki Dziecięcej „Śpiewać każdy może 2018” w Knurowie. 22.11.2018r. Lena Zmarzły uczestniczyła w XV Powiatowym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej – Rybnik 2018.

Wszystkie podjęte przez uczniów i nauczycieli zadania udowodniły, że dla społeczności szkolnej „spod znaku Staszica” „Polska to jest wielka rzecz”.