logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Together

Program Erasmus+
Edukacja Szkolna – Partnerstwa Strategiczne

tytuł projektu: “Together We Can Do So Much”

czas trwania: 01.10.2018 – 30.09.2020

 

Szkoły partnerskie:
Athenee Royal de la Rive Gauche – Laeken (Belgia)
Sogukcam Ortaokulu – Alaçam (Turcja)
Panevezys Rozynas progymnasium – Panevezys (Litwa)
Primary School of Kouloura – Kouloura (Grecja)
Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica – Jankowice (Polska)

Głównym celem projektu jest pokazanie dzieciom, że czas wolny można spędzać nie tylko przed ekranem komputera, tabletu czy smartfonu, ale na wiele innych atrakcyjnych sposobów. Chcemy pokazać naszym uczniom jak można spędzać czas z rówieśnikami i rodziną robiąc coś ciekawego, produktywnego i kreatywnego, zarazem uświadamiając im jak ważna jest dbałość o nasze otoczenie i środowisko. Poprzez projekt chcemy pokazać w jaki sposób można wykorzystać zużyte produkty i dać im nowe życie. Wykorzystywanie zużytych materiałów i produktów jest ekologiczne oraz ekonomiczne i to pragniemy uświadomić dzieciom. Dzieci zdobędą nowe umiejętności oraz świadomość wpływu człowieka na środowisko. Projekt jest skierowany głównie do uczniów klas 5 i 6, ale będzie miał wpływ na całą społeczność szkolną.

Uczniowie biorący udział w projekcie będą mieli unikalną możliwość pracy w międzynarodowych grupach, wyjazdów i pozyskania dokumentu Europass. Nauczyciele będą mieli szansę wymiany doświadczeń i nowatorskich metod nauczania.

Regulamin uczestnictwa w projekcie i udziału w wyjazdach

Grupa projektowa: Beata Nogły (koordynator), Elżbieta Naparstek, Magdalena Szulik, Monika Lampert.

Wszystkie informacje umieszczane są również na FB

Nasze działania na przełomie roku zatytułowaliśmy “Zimowe inspiracje”

Grudzień i styczeń upłynął nam na tworzeniu dekoracji zimowych. W roli głównej papier, wata folia aluminiowa, serwetki.  Udało nam się zmienić szkolny korytarz w zimową, baśniową krainę.  Jednak   zdecydowanie naszą dumą stał się bałwanek z białych, jednorazowych kubeczków.

Wszystkie nasze zimowe działania realizowane były w ramach projektu Erasmus+ „Together We Can Do So Much” i oprócz walorów estetycznych stały się okazją do doskonałej nauki poprzez zabawę. Przeliczaliśmy, odmierzaliśmy, planowaliśmy. Był taniec i wielkie muzykowanie. Było mnóstwo rozmów i śmiechu co niemiara.


Nasze wiosenne działania

Zwiastuny wiosny…

W naszej szkole pojawiały się wraz z jej nadejściem i zdominowały nie tylko korytarze i sale lekcyjne, ale przede wszystkim wszelkie spotkania i warsztaty.
Można by zatem śmiało stwierdzić:
„Rozkręciła nas tegoroczna wiosna, oj rozkręciła na dobre…”
Zainspirowała dzieci, rodziców, nauczycieli oraz gości z Czeskiej Republiki.

WARSZTATY INSPIRACJI ARTYSTYCZNYCH
„RAZEM Z MAMĄ, RAZEM Z TATĄ I … Z GOŚĆMI Z CZESKIEGO HUMPOLCA”

Rodzice uczniów klasy 1c pokazali naszym przyjaciołom z Czeskiej Republiki, jak wyglądają nasze szkolne warsztaty. Wspólnie z dziećmi zrobili dekorację wiosenną z własnoręcznie wykonanym przebiśniegiem w roli głównej.

Z ogromną przyjemnością informujemy:
„Together We Can Do So Much”

 

INSPIRACJE WIOSENNE
WARSZTATY KOLEŻEŃSKIE Z NAUCZYCIELKAMI
Z PRZEDSZKOLA I SZKOŁY

To już kolejne tego typu spotkanie. Tym razem zdecydowanie plastyczne. W trakcie spotkania powstały dekoracje wiosenno- świąteczne oraz prześliczne skrzydłokwiaty doniczkowe.
Oczywiście jak na „nauczanki” przystało nie zabrakło zabaw przy muzyce. Dobrze jest przecież razem pograć, potańczyć i pośpiewać. Z kolei nauczyciele ze szkoły podstawowej wykonali piękne kolorowe kwiaty.

Kolejny raz udowadniamy, że
„Together We Can Do So Much”


ROCZNICA

Za nami pierwszy rok realizacji projektu „Together We Can Do So Much” w trakcie, którego miało miejsce wiele aktywizujących i kreatywnych zajęć. Wszystkie wydarzenia można śledzić na projektowym Facebooku.

Ostatnie tygodnie roku szkolnego były również bardzo pracowite. Uczniowie wykonali piękne bukiety z wytłaczanek, drzewka w kole, a także bawili się sztuką imitując znane dzieła malarskie. A gdy skwar lał się z nieba nasze maluchy przygotowały urokliwe „flower boxy” witając nimi nadchodzące lato.

Życzymy udanych wakacji i nie zapominajcie, że…. „Together We Can Do So Much”.


Piąto i szóstoklasiści w Brukseli

W dniach 12-18 maja uczniowie naszej Szkoły odwiedzili swoich kolegów z Belgii. W spotkaniu udział wzięli również uczniowie szkół partnerskich z Litwy, Grecji oraz Turcji. Wszystko to działo się w ramach projektu programu Erasmus+ „Together We Can Do So Much”.

Był to tydzień pełen atrakcji, interesujących zajęć i niezapomnianych wrażeń. Dla wszystkich uczestników wyjazdu była to pierwsza tak daleka podróż bez rodziców, co sprawiło, że stali się bardziej samodzielni i pewni siebie. Ponadto wzrosły ich kompetencje językowe, gdyż niejednokrotnie sami musieli coś zamówić, kupić a przede wszystkim musieli zrozumieć organizatorkę całego spotkania, która nie mówiła po polsku. Dzieci poznały najciekawsze miejsca w Brukseli, odwiedziły europarlament, gdzie miały zajęcia dotyczące wiedzy o Unii Europejskiej. Wzięły także udział w różnorodnych warsztatach zorganizowanych przez gospodarzy oraz grały w tradycyjne gry, które przygotowały wszystkie szkoły partnerskie. Zorganizowano również grę miejską w Brugii.

Dzieci wróciły bardzo podekscytowane i pełne chęci do dalszych prac nad projektem oraz zmotywowane do nauki języka angielskiego.


RAZEM NA LITWIE

Kolejne spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Together We Can Do So Much” odbyło się w dniach 6 – 12 X 2019. Tym razem gospodarzami byli uczniowie i nauczyciele z Poniewieża na Litwie. Gościli oni dziewięcioro uczniów naszej szkoły oraz młodzież z Grecji, Turcji i Belgii.

Była to świetna okazja do poznania kultury i obyczajów naszych wschodnich sąsiadów. W poniedziałek zostaliśmy oficjalnie powitani w szkole, następnie pojechaliśmy zobaczyć „Wzgórze krzyży”, które jest ważnym miejscem kultu dla tamtejszej ludności. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądają tradycyjne litewskie krzyże oraz poznaliśmy historię tego miejsca.

Kolejnego dnia, podczas spaceru, w koronach drzew podziwialiśmy piękną litewską przyrodę. Tego dnia wybraliśmy się również do skansenu, w którym upiekliśmy tradycyjny litewski chleb, graliśmy w dawne gry oraz zakosztowaliśmy wiejskich przysmaków.

W środę zwiedzaliśmy średniowieczny klasztor a następnie Kowno. Później nasi gospodarze zaprosili nas do pięknego pałacyku, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach mydlarskich oraz zjedliśmy wykwintny obiad.

Następny dzień zaczął się dla nas wyjazdem z Poniewieża o 8.00, a zakończył się powrotem o 24.00. Dzięki temu mogliśmy zwiedzić Wilno, jak również zakosztować tamtejszych potraw i poczuć klimat tego miasta. Wieczorem zostaliśmy zaproszeni do opery na „Wesele Figara”. Dla wielu z nas było to pierwsze spotkanie z tą formą sztuki i zarazem wielkie przeżycie.

Ostatni dzień działań był bardzo pracowity. Wzięliśmy udział w warsztatach, podczas których daliśmy nowe życie starym kapeluszom. Następnie przygotowywaliśmy się do wieczornego pokazu mody, na który zostali zaproszeni zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Z kreatorów mody, staliśmy się modelami i zaprezentowaliśmy nasze prace na wybiegu. Gospodarze przygotowali dla nas poczęstunek oraz niespodziankę. Po pokazie na scenę wkroczyła kapela ludowa, która zaprosiła nas do wspólnej zabawy.

Sobota była dla nas najtrudniejsza, ponieważ musieliśmy się pożegnać z rodzinami, które przez cały tydzień były dla nas drugim domem. Mamy nadzieję, że uda się nam utrzymać przyjaźnie zawiązane podczas wyjazdu i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, tym razem w Polsce.

⇐ Poprzednia strona