logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Nietypowe Święta

Jeśli chcesz, każdy dzień może być świętem.

To zdanie stało się powodem szukania niezwykłych i nietypowych świąt, które mogłyby być okazją do dobrej zabawy i poznania czegoś nowego. W ten sposób trafiono na Kalendarz Świąt Nietypowych.
Skąd się wzięły te „nietypowe” dni? Z całą pewnością są takie, które mają za zadanie przypomnieć o ważnych wydarzeniach historycznych ( 27 stycznia – Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu – święto uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy), czy wybitnych postaciach (Louis Braille, twórca alfabetu dla niewidomych urodził się 4 stycznia i właśnie w tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Braill’a). Niektóre zwracają uwagę na zaginione zawody (10 lutego Dzień Mincerza), a niektóre służą po prostu dobrej zabawie (30 stycznia Dzień Rogalika).

Mimo szczerych chęci, nie jesteśmy w stanie uczcić wszystkich świąt, dlatego wybraliśmy niektóre.

23 stycznia uczniowie klas IV-VII obchodzili Dzień Pisania Ręcznego. Święto to zostało ustanowione, aby zachęcić do ładnego, estetycznego a przede wszystkim czytelnego pisania długopisem czy piórem. Ma również zwrócić uwagę na znaczenie i rolę pisma ręcznego. 23 stycznia urodził się John Hancock, jeden z podpisujących w imieniu swojego kraju Deklarację Niepodległości. Hancock znany jest ze swojego dużego i ozdobnego podpisu.
Kilka dni później, 29 stycznia, na długiej przerwie uczniowie mogli się zmierzyć z różnego typu zadaniami, np. krzyżówkami, a to z powodu Dnia Składanki i Łamigłówki. Warto pamiętać, że rozwiązywanie składanek i łamigłówek uczy logicznego myślenia, rozwija kreatywność oraz wyobraźnię.

No i nadszedł najsłodszy dzień stycznia. Przynajmniej dla uczniów klasy IV b. 30 tego miesiąca obchodzone jest bowiem Święto Rogalika. Rogaliki można przyrządzać na wiele sposobów. Zarówno na słodko, jak i wytrawnie, ale te na słodko smakują najlepiej, szczególnie, gdy przygotowano je własnymi rękami. W wersji słodkiej, najczęściej z czekoladą lub marmoladą są idealne na początek każdego dnia.