logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Minęły już dwa tygodnie

Już dwa tygodnie mijają od zakończenia polsko-niemieckiej wymiany uczniowskiej. Brało w niej udział 8 uczniów naszej szkoły, którzy przyjęli w swoich domach gości z Getyngi (Dolna Saksonia). Szkołą partnerską jest Georg-Christoph-Lichtenberg Gesamtschule. Spotkanie trwało od 1 do 5 kwietnia br.

W 2010r. ówczesne Gimnazjum nr 2 w Rybniku rozpoczęło współpracę ze szkołą w Getyndze, polegającą na organizacji wizyt uczniów tych szkół u swoich partnerów, poznaniu szkoły, miasta, regionu, języka oraz kultury kraju partnerskiego. Projekt ten kontynuowany jest obecnie przez naszą szkołę, SP nr 34 oraz SP nr 2 w Rybniku.

Grupa naszych gości liczyła w sumie 21 uczniów i 2 opiekunów. Już od kilku miesięcy uczniowie kontaktowali się ze sobą przez pocztę elektroniczną w języku angielskim lub niemieckim. Taka komunikacja trwała aż do wyczekiwanego momentu przyjazdu naszych gości.

W pierwszym dniu nasi partnerzy zostali ugoszczeni w domach, a po południu spotkaliśmy się w Rudach na stacji kolei wąskotorowej. Po krótkiej wycieczce kolejką, przedstawieniu się i zabawach integracyjnych uczniowie wrócili do domów, by spędzić wieczór z rodziną.

We wtorek podzielona grupa niemiecka odwiedziła nasze szkoły. W naszej placówce pojawiło się ośmioro uczniów z opiekunem Markiem. Zostali miło powitani i przyjęci przez pana dyrektora, zwiedzili szkołę, uczestniczyli w kilku lekcjach, a przed wyjściem do Urzędu Gminy zjedli obiad na naszej stołówce. Urząd Gminy Świerklany również uroczyście przyjął naszych gości. W spotkaniu brali udział przedstawiciele władz i dyrekcja naszej szkoły.

Dwa kolejne dni to wspólne wycieczki: w środę do Krakowa i Oświęcimia, w czwartek do kopalni Guido w Zabrzu. Mogliśmy w ten sposób pokazać jedno z najpiękniejszych polskich miast, charakterystyczną dla Górnego Śląska kopalnię węgla kamiennego, czy odbyć przejmującą lekcję historii w Muzeum Auschwitz.

W dniu wyjazdu naszych partnerów spotkaliśmy się na rybnickim rynku. Uczniowie w małych grupach zwiedzili nasze miasto biorąc udział w marszu na orientację po centrum. Mieli odnaleźć 12 punktów zaznaczonych na mapie. Sprawiło im to dużo satysfakcji i radości. Zakończyliśmy wspólnym zdjęciem w jednakowych koszulkach, które mogliśmy zorganizować dzięki dofinansowaniu projektu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Teraz czekamy do 13 maja, kiedy wyruszymy do Getyngi i rozpoczniemy drugą część naszego projektu.

O projekcie