logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

W magicznym świecie baśni H. CH. Andersena

„Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika.”
J. Brzechwa

2 kwietnia – w dniu urodzin H. Ch. Andersena, jednego z najbardziej znanych pisarzy dla dzieci, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Nasza szkolna biblioteka tradycyjnie włączyła się w obchody tego ważnego święta. Było ono okazją do porozmawiania z najmłodszymi czytelnikami naszej szkoły o ich ulubionych baśniowych bohaterach. W tym roku nasi mili goście bliżej poznali sylwetkę H. Ch. Andersena i wysłuchali fragmentów jego baśni.

Uczniów klasy I b i II a szczególnie zainteresowała baśń pt. „Brzydkie kaczątko”. Ta początkowo smutna i pełna cierpienia historia brzydkiego kaczątka dała powód do rozważań na temat pochopnego oceniania drugiego człowieka. Na podstawie losów brzydkiego kaczątka uczniowie ustosunkowali się do bohaterów i wyciągnęli wnioski dotyczące ich postępowania. Oto niektóre z nich: „Nie sądź nikogo na podstawie wyglądu”, „Inny nie znaczy gorszy”, „Piękno nosimy w sobie”, „Nie wygląd świadczy o człowieku, tylko to, jak się on zachowuje i co w życiu osiągnął”.

Mamy nadzieję, że uczniowie na długo zapamiętają ponadczasowe przesłanie baśni i będą się nim kierować w codziennym życiu.