logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Klasy czwarte w Koniakowie

„Kto ma owce, ten ma sery”

Wizyta czwartoklasistów w Koniakowie.

Uczniowie klas IV wraz z wychowawcami i opiekunami wykorzystali piękną pogodę i 18.10.2018r. udali się na wycieczkę. Ich celem był Beskid Śląski, a dokładnie Koniaków.

Wyprawa rozpoczęła się od „zdobycia” Ochodzitej. To niewysoka (895 m n.p.m.), bezleśna góra o kopulastym kształcie. Stoki w większości wykorzystane są do wypasania owiec, ale o tym dowiedzieliśmy się trochę później. Ochodzita słynie ze wspaniałych widoków. Uczestnikom wycieczki udało się nawet zobaczyć, mimo pochmurnego nieba, Tatry. Pan przewodnik wskazał nam również inne szczyty, np.: Pilsko czy Czantorię.

Po zejściu z górki nadszedł czas na odpowiedź na pytanie: Dlaczego nie wszystkie góralskie sery to oscypki?

Czwartoklasiści wzięli udział w zajęciach edukacyjnych: pokazie wyrobu bundzu połączonym z prelekcją na temat pasterstwa w Karpatach oraz degustacją serów. Podczas zajęć uczniowie zobaczyli klaganie mleka, czyli wyrób bundzu z wykorzystaniem tradycyjnych drewnianych naczyń pasterskich – puciery, feruli i czerpaka. Prowadząca lekcję odpowiedziała na wszystkie pytania gości, nawet na te trochę zaskakujące: Jakie mleko daje czarna owca?

Zajęcia zakończyły się degustacją serów góralskich i „wyprodukowanego” na nich bundzu.

Niewątpliwą atrakcją wycieczki była Złota Polska Jesień w Beskidach.