logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Gminny Konkurs Ortograficzny

Polszczyzna jest piękna,
ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą,
świszczy jak wiosenny wiatr,
ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją.
Karolina Błażejczyk

Jankowicka szkoła była w tym roku organizatorem XXIV Gminnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii’2019”. Uzyskanie tak znamienitego tytułu nie było wcale łatwe. Dyktando obfitowało w różnorodne pułapki ortograficzne i rzeczywiście szeleściło, świszczało i skrzypiało:

„Przecież nie jestem takim fajtłapą” – żachnął się w myślach i zebrał wszystkie siły do ataku. Sprężystym krokiem wyszedł na ulicę i stanął na wprost zbliżającego się potwora”…

Oczekiwanie na wynik wszystkich rozgrzało i nie zmieniło tego nawet przedstawienie „Królowa Śniegu”, które zaprezentowali uczniowie klas 7a i 4b w celu uatrakcyjnienia konkursu.

Najlepiej dyktando konkursowe napisała Malwina Bujas, uczennica klasy 6 SP Jankowice. Kolejne miejsca zajęły: Marta Woryna (SP nr 1 Świerklany) i Klaudia Klimek (SP nr 2 Świerklany).

Właściwym zmaganiom towarzyszył konkurs plastyczno-językowy: „Ortograficzne myślografy”. Wybór najciekawszej pracy okazał się chyba tak samo trudny jak napisanie dyktanda. W końcu udało się. Pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Dudek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Świerklanach, drugie – Nikola Bernacka (SP Jankowice), zaś trzecie – Wiktoria Wala (SP nr 2 Świerklany).

Całą imprezę obserwowały, a niekiedy i aktywnie uczestniczyły (ocena myślografów) panie: Ivana Bártlová, Jana Faltová, Věra Jaklová, które odwiedziły naszą szkołę w ramach projektu ERASMUS+ Job shadowing.

Konkurs przygotowały panie: Monika Pawela, Anna Niemczyk i Aleksandra Niewelt.

Następny