logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Dzień Śląskiej Mowy

Święto śląskiej mowy.

21 lutego 2020 r. w sali bankietowej GOKiR-u w Świerklanach zebrali się miłośnicy mowy śląskiej. Powodem tego spotkania była tradycja – Dziyń ślonskij godki odbył się po raz kolejny – oraz chęć świętowania Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Łasuchy znalazłyby jeszcze trzeci powód: Festiwal Krepli i innych maszkietów. Nie brakowało chętnych do spróbowania pączków, czyli krepli, chrustu, obwarzanek i małych kuleczek z ciasta serowego.

Podczas wydarzenia promującego śląską mowę i folklor, można było wysłuchać i zobaczyć występy dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu gminy. Oczywiście nie zabrakło naszej szkoły. Grupa uczniów z klasy 5a pod kierownictwem pani Justyny Bajek zaprezentowała świetny skecz „Młodzież XXI wieku”. Mimo problemów uczniowie świetnie odnaleźli się w sytuacji i brak muzyki nie zbił ich z pantałyku. Za swój występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na scenie zaprezentowały się również panie z kół gospodyń.

Nie zabrakło pieśni śląskich w wykonaniu „Karolinek” i „Paulinek”.

Specjalne wyróżnienie, będące uhonorowaniem działań prowadzonych na rzecz pielęgnowania śląskiej mowy, odebrała p. Aleksandra Niewelt (brązowa odznaka).

Można stwierdzić, że każdy z uczestników imprezy Dziyń ślonskij godki mógłby podpisać się
pod słowami Tomasza Sikory:

Czuję się stuprocentowym Ślązakiem i nie zamieniłbym tego miejsca na żadne inne