logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

DZIEŃ KROPKI

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

4 października 2019 roku zapanowało w naszej szkole kropkowe szaleństwo! Obchodziliśmy bowiem „Międzynarodowy Dzień Kropki” – czyli święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia wszyscy uczniowie mieli na sobie ubrania, bądź jego elementy w kropki. Z kolei dzięki kreatywności naszych nauczycieli wybrane lekcje związane były z „kropką”, a na każdego ucznia czekały kropkowe atrakcje.

Na lekcjach matematyki w klasach IV-VIII obchody Dnia Kropki zaczęliśmy od obejrzenia animowanego filmu opartego na książce pod tytułem „The dot”, opowiadającego o małej dziewczynce Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie. Następnie uczniowie rywalizowali w rozwiązywaniu na czas zadań matematycznych z kropką w tle z tabliczki mnożenia oraz łączyli liniami kropki, tworząc wspaniałe, kolorowe rysunki. Podsumowaniem tego wesołego dnia było stworzenie pięknego „Drzewa talentów”, na którym przyczepiliśmy liście w kształcie koła prezentujące nasze zdolności. Zarówno prace plastyczne uczniów jak i „Drzewo Talentów” będzie można podziwiać przez najbliższy czas na korytarzu szkolnym – sektor F.

Dzień Kropki zaakcentowany został również na lekcji geografii. Uczniowie wypatrzyli kropki w postaci stopni kątowych szerokości i długości geograficznej, zauważali je jako znak podziału przy skali, znak umowny szczytów, miast. Ziemia widziana z kosmosu to też kropka, podobnie jak inne ciała niebieskie takie jak Księżyc, gwiazdy. Ciekawe spojrzenie na pojawienie się kropek w przyrodzie mieli czwartoklasiści, którzy kojarzyli kropkę z kroplą deszczu, rosy, zauważali je u biedronki, widzieli w oczach ryby, ptaka. Uczniowie Koła Ekologicznego wyeksponowali na korytarzu stworzoną przez siebie mapę polskich miast, gdzie miasta oznakowali plastikowymi nakrętkami. Święto Kropki pozwoliło uczniom zrozumieć powszechność występowania kropek oraz uzmysłowić ich znaczenie.

Dnia 4 października, każdy uczeń naszej szkoły miał okazję, żeby uwierzyć we własne siły i nie poddawać się zbyt szybko. Uświadomiliśmy sobie, że każdy z nas może być ekspertem w jakiejś dziedzinie. Każdy z nas bowiem potrafi tworzyć.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten dzień był w kropki!

Koordynatorzy:

p. Grażyna Toman, p. Danuta Zoń,
p. Dominika Chamera oraz p. Joanna Piwkowska