logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Dzień Języka Ojczystego

W 1999 r. UNESCO uchwaliło Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Bezpośrednim powodem uchwalenia tego święta była chęć upamiętnienia zdarzeń z 1952 r., kiedy to w Bangladeszu studenci uniwersytetu w Dhace domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka narodowego. Drugim, równie ważnym powodem jest fakt, że blisko połowa z ponad 6 tysięcy języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń, a 80% mieszkańców Ziemi używa tylko 83 języków!

A przecież właśnie język ojczysty odgrywa bardzo ważną rolę i ma na nas największy wpływ. To w języku ojczystym myślimy i śnimy. Nic więc dziwnego, że takie święto zostało powołane. Ma ono przypominać o wadze języka ojczystego.

21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, uczniowie zmierzyli się z różnorodnymi zadaniami związanymi z językiem polskim. Ilustrowali i definiowali związki frazeologiczne, szukali znaczenia wyrazów obcych i podawali przykłady ich użycia. Niektórzy stali się kryptologami i łamali szyfr, a jeszcze inni rysowali ortogramy i myślografy.