logo

(32) 430-51-37

staszic.jankowice@op.pl

ul. Równoległa 5

44-264 Jankowice

Dzień czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ze Słodziakami

 W dniu 04.10.2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest stymulowanie rozwoju dzieci, rozwijanie zdolności koncentracji i chęci poznawania świata oraz dostarczanie przyjemności z czytania i słuchania.

Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i obchodzone jest co roku 29 września. Data ta odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży, między innymi „Szewczyka Dratewki”. Wystawkę poświęconą życiu i twórczości tej znanej pisarki można oglądać w bibliotece szkolnej do końca października.

Aby uczcić ten szczególny dzień uczniowie klas I-III wysłuchali wybranych fragmentów książki Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. W rolę lektorów wcielili się uczniowie klasy 5B. Dzieciom bardzo podobały się opowiadania o sympatycznych zwierzątkach, jak również piosenka „Chodź, poznaj Gang Słodziaków”. Dużo emocji wzbudził konkurs wiedzy na temat przeczytanego tekstu.

W związku z tym wydarzeniem biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na najpiękniej wykonaną pracę plastyczną przedstawiającą mieszkańców leśnej polany. Każda klasa ma do zrobienia innego bohatera. Wszystkie prace zostaną wywieszone przed biblioteką. Nagrodami będą maskotki słodziaków.

Zarówno książki, jak i maskotki zostały podarowane naszej szkole przez sieć sklepów Biedronka, która w ten sposób włączyła się do świętowania Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.