Wydarzenia we WRZEŚNIU
Co wydarzy się we wrześniu? czytaj dalej
LIBRUS zmiany loginów
Zmiana loginów w klasach gimnazjalnych czytaj dalej
Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Spotkanie informacyjne
Spotkanie dla rodziców przyszłorocznych klas pierwszych czytaj dalej
Wyniki rekrutacji do klasy 1
Komisja Rekrutacyjna podaje wyniki rekrutacji czytaj dalej

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Zobacz:

 

lektury regulamin
 spis lektur szkolnych regulamin biblioteki

 

Godziny otwarcia BIBLIOTEKI SP w roku szkolnym 2017/2018

Poniedziałek 7.50 – 14.00

Wtorek  7.50 - 14.30

Środa 7.50 - 14.30

Czwartek  8.00 – 14.00

Piątek  9.00 – 14.00

Kółko biblioteczne 8.00 - 9.00

mgr Elżbieta Rugor

mgr Iwona Niestolik

 

 

 

Konkursy zaplanowane na rok szkolny 2017/2018

 

"Najpiękniejszy portret Kubusia Puchatka" -kl.I-III pażdziernik

"Test znajomości "Opowieści z Narnii" -  kl. IV - VI - pażdziernik

"Szkolny Mistrz Języka Polskiego "- konkurs  dla klas IV - VII, II-III gim. - luty

"Moja ulubiona postać z bajki" - kl. I-III - kwiecień

 "Wzorowy Czytelnik" kl. I-III i IV-VI - konkurs trwa cały rok szkolny. Rozwiązanie konkursu w czerwcu.

 

   Jak co roku świętować będziemy Urodziny Kubusia Puchatka, Święto Pluszowego Misia, Miesiąć Bibliotek, Święto Książki,a także Dzień Postaci z Bajki.

Odbędzie się uroczyste pasowanie uczniów klas I na Czytelnika. Dzieci starsze przeczytają młodszym wybrane bajki i opowiadania.

W kwietniu zostanie zorganizowanazbiórka książek dla biblioteki.

 

 

"Książki naszych marzeń"

   Nasza szkoła wzięła udział  w ministerialnym programie rozwoju czytelnictwa „Książki naszych marzeń”. Program ten ma na celu rozbudzenie zainteresowań książką dzieci i młodzieży poprzez zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

   Stworzyliśmy listę Książek naszych marzeń. Każdy uczeń mógł zagłosować  na wybraną książkę  oraz podać swoją propozycję tytułu. Książki zostały zakupione i włączone w zasób księgozbioru. Nowości cieszą się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, co może potwierdzić wzrost wypożyczeń.

 Istnieje możliwość wypożyczenia Książek naszych marzeń na wakacje. Uczeń, który chce skorzystać z tej oferty, obowiązkowo musi zwrócić wszystkie zaległe wypożyczone książki. W razie zgubienia lub zniszczenia książki należy odkupić taką samą.

 

  KONKURSY I IMPREZY

ZORGANIZOWANE PRZEZ BIBLIOTEKĘ SZKOLNĄ

*

2016/2017

KONKURS ZNAJOMOŚCI KSIĄŻEK O HARRYM POTTERZE

Na prośbę uczniów zaplanowany konkurs znajomości książek o Cwaniaczku został zamieniony na konkurs znajomości książek o Harrym Potterze.

Chętni uczniowie klas V-VI wzięli udzial w teście, który składał się z 18 pytań.

I miejsce zajął Łukasz Sławik 16pkt

II miejsce - Natalia Radzińska 15 pkt

III miejsce - Nikola Bernacka 14 pkt

GRATULUJEMY !

*

KWIECIEŃ MIESIĄCEM KSIĄŻKI

Już od blisko pięćdziesięciu lat 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ustanowiono w celu promowania literatury i grafiki dziecięcej. Z kolei 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarło lub urodziło się wielu wybitnych pisarzy.

Aby podsumować ten wyjątkowy miesiąc nasza biblioteka szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą dla uczniów klas I-III. Zaprezentowano inscenizację pt. „W krainie fantazji” w wykonaniu gimnazjalistów oraz uczniów klasy VI b. Istotą przedstawienia było pokazanie dzieciom, że czytanie książek wcale nie musi być nudne, o czym przekonali się główni bohaterzy, zapaleni komputerowcy – Marek i Darek.

Następnie wylosowani przez czarownicę pierwszoklasiści odgadywali tytuły baśni. Sporą wiedzą wykazali się uczniowie klas drugich, których zadaniem było odpowiadanie na zagadki związane z bajkami. Z kolei trzecioklasiści popisali się znakomitym umiejętnościami w rysowaniu i odgadywaniu kalambur.

Nie zabrakło również znanych cytatów o książce oraz piosenki „W książeczce” - w wykonaniu uczniów klasy III b.

 *

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Celem tego wydarzenia jest popularyzacja poprawności językowej, kultury języka i wiedzy związanej z językiem ojczystym.

Z tej okazji chętni uczniowie klas V i VI napisali Test Poprawności Językowej i Dyktando, walcząc o tytuł Mistrza Języka Polskiego oraz Mistrza Polskiej Ortografii.

W tym roku zwycięzcami zostali :

 TEST POPRAWNOŚCI JĘZYKOWEJ

 I miejsce – Rozalia Gembalczyk

II miejsce – Błażej Skolimowski

III miejsce - Roksana Wowra, Dawid Kasperek, Laura Szulik

 DYKTANDO

 I miejsce – Nadia Lemańczyk

II miejsce Sara Raczkowska

III miejsce – Rozalia Gembalczyk, Roksana Wowra, Laura Szulik, Anna Matuszczyk, Jagoda Buszka, Zuzanna Piecha

 

MAGIA ŚWIĄT PO ŚLĄSKU

W przedświątecznej atmosferze gościliśmy w naszej szkole jankowicką poetkę i autorkę wielu bajek i opowiadań – Panią Reginę Sobik. Spotkanie przeznaczone było dla uczniów klas IV – VI oraz uczniów i nauczycieli z Czech.

Pani Regina przybliżyła nam lokalne tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Opowiedziała jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w jej domu. Widzowie mieli okazję wysłuchać jej wierszy tematyce zimowej oraz świątecznej, w wykonaniu uczniów klas III b oraz zobaczyć inscenizację „O choince ubranej przez aniołka” przedstawioną przez uczniów klasy II b. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele usłyszeli piękny wiersz pani Reginy „Świąteczne pozdrowienia”.

 *

PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE Z "DZIEWCZYNKĄ Z ZAPAŁKAMI"

   Co roku przed Bożym Narodzeniem uczniowie klas I-III zbierają się w szkolnej auli, by wysłuchać kolejnej opowieści o tematyce świątecznej. W tym roku uczennice klasy III gimnazjum przeczytały dzieciom piękną i wzruszającą baśń H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Następnie maluchy odpowiadały na pytania do przeczytanego tekstu. Dzieci wysłuchały również opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych obchodzonych w innych krajach. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę do melodii „Cicha noc.”

*

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

    25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka do zasypiania – Pluszowy Miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt podczas polowania ocalił małego niedźwiadka od odstrzału. Na pamiątkę tego wydarzenia zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear. Do dziś w języku angielskim jest ona określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Aby uczcić to święto uczniowie klasy I wraz ze swoimi pluszakami odwiedzili bibliotekę. Dzieci obejrzały fragmenty filmów przedstawiające przygody najbardziej znanych niedźwiadków na świecie. Uczyły się wyliczanki Kubusia Puchatka oraz piosenek o misiach. Nie obyło się się również bez tańca i gimnastyki. Pierwszoklasiści z uwagą wysłuchali opowiadania o życiu niedźwiedzi brunatnych, a następnie wzięli udział w konkursie na ten temat. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe medaliony.

 

*

GMINNY KONKURS BIBLIOTECZNY

 

   Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Bibliotecznym "Ilustracja do wybranego dzieła Henryka Sienkiewicza" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Ludwika Holesza w Świerklanach.

Oto wyniki konkursu :

Kategoria klasy I-III :

I miejsce - Liszka Patryk - SP nr 1 im. L. Holesza

II miejsce - Rugor Anna - SP im. S. Staszica

III miejsce - Matuszczyk Amadeusz - SP nr 2 im. Św. Jadwigi

Wyróżnienie : Wiśniewska Milena - SP nr 1 im. L. Holesza

 

Kategoria klasy IV - VI :

I miejsce - Herok Aleksandra  - SP nr 1 im. L. Holesza

II miejsce - Radzińska Natalia - SP im. S. Staszica

III miejsce - Klimek Klaudia - SP nr 2 im. Św. Jadwigi

Wyróżnienie : Rugor Magdalena - SP im. S. Staszica

 

*

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W październiku, z okazji Miesiąca Bibliotek przeprowadzono konkursy biblioteczne:

"Laurka dla biblioteki" - kl I-III

I miejsce - Alicja Burdaś

II miejsce - Alicja Piechaczek

III miejsce - Zuzanna Marcisz

 

Konkurs "Z książką mi do twarzy" nie został rozstrzygnięty z powodu braku zainteresowania uczniów - wpłynęła tylko jedna praca.

Z okazji bibliotecznego święta przeprowadzona została akcja "Podaruj książkę bibliotece", która cieszyła się dużą popularnośćią wśród uczniów. Dzięki akcji zebraliśmy 94 książki, które zostały włączone w zasób księgozbioru.

*

URODZINY KUBUSIA PUCHATKA

   Jak co roku, w  rocznicę wydania pierwszej książki o Kubusiu Puchatku autorstwa A.A. Milne`a, nasza biblioteka zorganizowała misiowi uroczyste urodziny. 14 października 2016 r. Kubuś Puchatek skończył 90 lat. Zaproszeni uczniowie klas drugich z uwagą wysłuchali czytanego przez gimnazjalistów opowiadania o zabawnych przygodach jubilata. Następnie wylosowani przez Puchatka przedstawiciele klas odpowiadali na pytania dotyczące tekstu. Największą wiedzą wykazała się klasa 2C, która zwyciężyła po emocjonującej dogrywce. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał słodkie „co nieco” ufundowane przez Radę Rodziców SP.

 


 

2015/2016

*

Konkurs Wydawnictwa Egmont

Wzięliśmy udział w konkursie dla bibliotek zorganizowanym przez Wydawnictwo Egmont, wydawcę m.in. popularnych wśród uczniów komiksów z Kaczorem Donaldem.

Zadaniem uczestników było stworzenie plakatu reklamującego "Przerwę z Gigantem".

Oto plakat, który namalowali nasi uczniowie -


 

 

Konkurs "W magicznym świecie Harrego Pottera"

   W dniu 18 maja chętni uczniowie z klas IV-VI wzięli udział w konkursie "W magicznym świecie Harrego Pottera" zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Miłośnicy książek J.K. Rowling zmierzyli się z dosyć trudnym testem na temat losów bohaterów.

 

I miejsce zajęła Aleksandra Kinga Nowak (32 pkt)

II miejsce - Nikola Berezowska (29 pkt)

III miejsce - Krzysztof Kaczmarek (28 pkt)

Wyróżnienie  - Tomasz Marcisz (24,5 pkt)

                                                                                                               Gratulujemy !

*

WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

   Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarza (8 maja) naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z pobliskiego przedszkola. Maluchy z wielkim zainteresowaniem oglądały książki znajdujące się na półkach, zwłaszcza w dziale dla najmłodszych. Dzieci poznały zasady panujące w czytelni i wypożyczalni. Zobaczyły jak wygląda karta czytelnika i karta książki oraz w jaki sposób wypożycza się zbiory przy pomocy komputera. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważne jest poszanowanie książek. Większość maluchów doskonale wiedziała , w jaki sposób należy obchodzić się z książkami. Wszystkie dzieci obiecały, że w przyszłości będą często odwiedzać szkolną bibliotekę. Na zakończenie, z okazji przypadającego święta, pani bibliotekarka otrzymała prezenty własnoręcznie wykonane przez maluchy.

*

KONKURS WIEDZY O KSIĄŻCE

 

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci biblioteka szkolna przeprowadziła Konkurs wiedzy o książce w klasie 4. Zadaniem uczestników było m.in odgadnięcie tytułów książek za pomocą kalambur, prawidłowe nazwanie poszczególnych elementów budowy książki, odpowiadanie na wylosowane pytania, podanie prawidłowych tytułów baśni. Po dogrywce zwyciężyła grupa „Sówek”: Anna Matuszczyk, Tomasz Marcisz, Zuzanna Porębska i Patrycja Gruba.

  

 *

 MIESIĄC JĘZYKA OJCZYSTEGO

    Od 21 lutego do 21 marca obchodzony jest Miesiąc Języka Ojczystego.

 Celem tego wydarzenia jest popularyzacja poprawności językowej, kultury języka i wiedzy związanej z językiem ojczystym.

 W ramach święta  organizujemy w naszej szkole test poprawności językowej oraz dyktando dla klas V i VI.

 W tym roku Szkolnym Mistrzem Polskiej Ortografii została Ewa Holona.

 II miejsce :

 Paulina Pilz

Nikola Berezowska

 Wiktoria Kawka

 Weronika Sobik

 Nadia Lemańczyk

 III miejsce :

 Julia Kłosowska

 Klaudia Nalepa

 Paweł Wilewski

 Wiktoria Kotula

 Łukasz Sławik

 Tytuł Szkolnego Mistrza Języka Polskiego otrzymują : Wiktoria Kotula oraz Łukasz Sławik

 II miejsce :

 Marta Krakus

 Bartosz Urbanek

 III miejsce :

 Klaudia Nalepa

 Nikola Berezowska

*

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    Jak co roku, po zakończeniu pierwszego półrocza, uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników. Wcześniej odbyły się zajęcia biblioteczne, podczas których przyszli czytelnicy poznali regulamin biblioteki oraz zasady wypożyczania książek.

    Krótka inscenizacja przygotowana przez uczennice klasy czwartej wprowadziła maluchy w zaczarowany świat książek.

   W trakcie przedstawienia pierwszoklasiści mieli okazję wykazać się znajomością bajek i baśni. Po uroczystym ślubowaniu przeprowadzonym przez Królową Książkę dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej. *

 Boże Narodzenie z Ebenezerem Scroog'em

Święta Bożego Narodzenia są czasem niezwykłym. O tym, że mają magiczną moc przekonali się uczniowie klas I-III po wysłuchaniu adaptacji „Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa czytanej przez gimnazjalistów. Opowiadanie to pokazuje niezwykłą przemianę jaka zaszła podczas nocy wigilijnej - skąpy i zachłanny Ebenezer Scroog stał się  szczodrym i sympatycznym człowiekiem.

 Uczniowie z uwagą wysłuchali tekstu, któremu towarzyszył pokaz slajdów.

 

  *

"Zima lubi dzieci najbardziej na świecie..."

Tradycyjnie, jak co roku w grudniu, naszą bibliotekę odwiedziły przedszkolaki z pobliskiego przedszkola. Dzieci wysłuchały opowiadania "Pan Wąsik i bałwanek Śniegosław"  przeczytanego przez gimnazjalistki. Później odbył się konkurs z wysłuchanego tekstu. Maluszki sprawnie odpowiedziały na wszystkie pytania dotyczące opowiadania. Następnie  przedszkolaki radośnie zaśpiewały piosenki o zimie i bałwankach oraz zatańczyły "zimowego walczyka". Na zakończenie dzieci ułożyły puzzle przedstawiające głównego bohatera Śniegosława.

  

 

 

Październik miesiącem bibliotek szkolnych


Jak co roku nasza biblioteka włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Święto organizowane jest od 1999 roku przez: INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL. Ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresować czytelniczych. Hasło tegorocznego święta : Biblioteki rządzą.

Z tej okazji biblioteka zorganizowała konkursy : Portret Kubusia Puchatka, Znamy wiersze Jana Brzechwy, Konkurs na logo biblioteki. W październiku obchodziliśmy 89. urodziny Kubusia Puchatka, tworzyliśmy listę „Książek marzeń”. Podsumowaniem był apel, podczas którego uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto czytać oraz zobaczyli inscenizację W pustyni i w puszczy. Czytać, czy nie czytać ? w wykonaniu gimnazjalistów i uczniów  kl. 6 szkoły podstawowej.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone akcje zachęcą młodych czytelników do częstszego sięgania po książkę.

 

 

 

*

Urodziny Kubusia Puchatka

Kubuś Puchatek, znany i lubiany przez dzieci miś, 14 października skończył 89 lat. Z tej okazji biblioteki SP oraz gimnazjum zorganizowały dostojnemu solenizantowi  urodziny.  Zaproszeni uczniowie z klas 2 wysłuchali  fragmentu książki "Kubuś Puchatek" autorstwa A.A. Milne. Następnie odbył się konkurs, w którym wybrani drugoklasiści odpowiadali na pytania związane z tekstem. Widownia z wielkimi emocjami dopingowała odpowiadającym.  Na zakończenie uczniowie odśpiewali jubilatowi, zamiast tradycyjnego "Sto lat" ,głośne "200 lat" .

  

 

*

Wyniki październikowych konkursów

 

- Konkurs na portret Kubusia Puchatka

Wyróżnienia : Wiktoria Szulik, Jessika Kobeszko, Hanna Lubszczyk, Karolina Kuniszyk, Jacek Wita, Magdalena Rugor, Alicja Piechaczek, Karolina Maciończyk, Alicja Burdaś, Nikodem Boruta, Emilia Nowak, Szymon Rurański

 

- Znamy wiersze Jana Brzechwy

I miejsce - Zosia Wałach   (17/18 pkt.)

II miejsce - Malwina Bujas (16/18 ptk)

III miejsce - Natalia Skowron (15/18pkt)

- Marysia Oślislok (15/18pkt)

- Dorian Kłosowski  (15/18pkt)

 

- Konkurs na logo biblioteki

I miejsce - Laura Piechaczek

Wyróżnienia : Paulina Pilz, Emilia Smyczek, Dominik Handzel, Anna Matuszczyk

*

2014/2015

*

"W magicznym świecie baśni"

Z okazji Dnia Dziecka biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla klas IV "W magicznym świecie baśni". Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą o baśniach Hansa Christiana Andersena, Charlesa Perraulta oraz braci Grimm.

Pierwszą konkurencję stanowiły kalambury, z którymi uczniowie poradzili sobie bez trudu, podobnie jak z odgadywaniem tytułów baśni. Więcej trudności sprawiło odpowiadanie na wylosowane pytania. Najbardziej podobała się dzieciom konkurencja – „poznaj po dotyku”. Uczniowie musieli rozpoznać dany przedmiot – koszyczek, jabłko, kwiat, jajko, bucik, poduszkę, lalkę syrenkę i powiązać go ze znaną baśnią. Wiele emocji wzbudził również „wyścig z jajem”, podczas którego zawodnicy musieli uważać by niesione na łyżkach prawdziwe jajka nie spadły. Końcowym zadaniem było rozwiązanie krzyżówki.

Po zliczeniu punktacji okazało się, że zwyciężyła klasa IV C, a pozostałe klasy zajęły ex aequo drugie miejsce. Gratulujemy !

  

*

Spotkanie z paniami Koła Gospodyń Wiejskich w Jankowiach

w ramach programu "Owoce w szkole"

współorganizowane przez bibliotekę SP i gimnazjum

   28 kwietnia odbyło się w naszej szkole spotkanie z paniami Koła Gospodyń Wiejskich w Jankowicach. Zaproszeni goście opowiedzieli nam o wiosennych pracach w polu, ogrodzie i w sadzie. Dowiedzieliśmy się jak pielęgnować i nawozić rośliny oraz jak zwalczać szkodniki. Panie przyniosły ze  sobą  kosz pełen przetworów, a także podzieliły się wiedzą na temat kiszenia kapusty i ogórków.

W trakcie spotkania przeprowadzono konkurs wiedzy o owocach i warzywach. Składał  się on z pytań i zadań praktycznych. Najlepsze okazały się klasy 3a oraz 2c.

Spotkanie uatrakcyjniły występy uczniów klasy 1b, 6a i gościnnie 1a gimnazjum. Klasa 1b przedstawiła inscenizację pt. „Na straganie”, zaś starsi uczniowie przygotowali bajkę „O smoku, który zmienił jadłospis”. Publiczność odpowiadała na zagadki o owocach i warzywach oraz wspólnie zaśpiewała piosenki: „W Jarzynowie”, „Witaminki”.

Mamy nadzieję, że spotkanie to zachęci uczniów naszej szkoły do przestrzegania prawidłowej diety oraz częstszego spożywania warzyw i owoców.

Pamiętajmy, „...żeby zdrowym być jak ryba, trzeba jeść owoce i warzywa” !

 mgr Julia Krawczyk-Niewęgłowska

mgr Elżbieta Rugor

   

 *

 Konkurs na Mistrza Języka Polskiego

W związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego, przypadającym na dzień 21 lutego, nasza biblioteka szkolna zorganizowała konkurs pod hasłem „Szkolny Mistrz Języka Polskiego”. Chętni uczniowie klas szóstych napisali test językowy oraz dyktando. Mogli w ten sposób wykazać się znajomością związków frazeologicznych, przysłów oraz biegłością poprawnego mówienia i pisania.

 

Oto wyniki testu :

Klasyfikacja całościowa :

I miejsce – Kamila Oleś – 24pkt

 II miejsce – Julia Szymik/ Natalia Mańczyk – 19 pkt

 III miejsce – Kordian Brzezina – 18 pkt

 

Test językowy :

 I miejsce – Julia Szymik – 16 pkt

 II miejsce – Kamila Oleś – 14 pkt

 III miejsce – Kordian Brzezina – 13 pkt

 

Dyktando :

 I miejsce – Kamila Oleś – 10 pkt

II miejsce – Natalia Mańczyk – 9 pkt

 III miejsce – Klaudia Pakura – 6 pkt

 

 

*

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

My uczniowie pierwszej klasy, uroczyście przyrzekamy,

że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek i rad książek będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą. Przyrzekamy !

 

Takimi słowami uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na czytelnika.

Wcześniej pierwszoklasiści uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których zapoznali się z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz ze szkolnym księgozbiorem.

Uroczystość pasowania na czytelnika odbyła się 20 lutego 2015 r. Przygotowali ją uczniowie klasy 6 a, którzy z tej okazji zaprezentowali inscenizację pt. „Zaczarowany bajek świat”. W ten sposób wprowadzili swych młodszych kolegów w poczet czytelników biblioteki szkolnej i w czekający na nich świat książek.

Pierwszoklasiści wzięli również udzial w konkursie znajomości baśni. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplomik oraz regulamin biblioteki.

               

 

Wyniki konkursu plastycznego dla klas I-III

"Nowy przyjaciel Kubusia Puchatka"

I miejsce - Radosław Barwinek

II miejsce - Jagoda Buszka

III miejsce - Magdalena Rugor

 

Wyróżnienia : Laura Szulik, Hanna Pakura, Piotr Pakura, Karolina Maciończyk

Prace oceniała komisja w składzie : p. Gabriela Szymura, p. Monika Lampert, p. Katarzyna Szymik.

*

PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Biblioteka nie jest po to, by była w paki pozamykana,
 albo do ozdoby służąca, jest po to, by była powszechnie użytkowana.
J. Lelewel

    Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych  uczciliśmy w naszej szkole  licznymi imprezami i konkursami. Celem całej akcji było wyeksponowanie roli  biblioteki jako szczególnego miejsca w szkole, zwrócenie uwagi na korzyści płynące z czytania oraz zachęcenie uczniów do systematycznego odwiedzania biblioteki. Podsumowaniem obchodów był apel, który odbył się 29 października. Przedstawiono również dwie humorystyczne inscenizacje pt. „Gilbert w bibliotece”  i „Szczawik wśród szkolnej społeczności”.  Wystąpili w nich uczniowie klasy VI a – Paulina Rebenstock, Aleksandra Gembalczyk i Przemysław Rugor  oraz gimnazjalistki  - Laura Trawińska, Marta Kamińska i Maria Tkocz.

     

 

SPOTKANIE Z KUSTOSZEM BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ - PANEM KRYSTIANEM SZCZĘSNYM

       Miesiąc październik został ogłoszony na całym świecie Międzynarodowym Miesiącem  Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji  zaprosiliśmy do naszej szkoły specjalnego gościa - Pana Krystiana Szczęsnego-starszego kustosza Biblioteki Śląskiej w Katowicach a także prezesa Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafik. Podczas spotkania, które odbyło się 10 października, uczniowie podstawówki  oraz gimnazjum mieli okazję wysłuchać prelekcji pt. „Formy książki w starożytności i średniowieczu" -  bogato ilustrowanej pokazem slajdów i zdjęć.  Pan Krystian Szczęsny przedstawił historię powstawania różnych form książki – od tabliczek glinianych, woskowych, zwojów papirusowych, pergaminów, po pierwsze papierowe kodeksy. Nasz gość z dumą prezentował swój kolekcjonerski zbiór ekslibrisów oraz autografów i dedykacji znanych ludzi, zachęcając uczniów do rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

 

 

 

W bibliotece powstała wystawka pod hasłem : Formy książki - od tabliczki glinianej po papier.

 

 

 

 

 WIWAT WSZYSTKIE MISIE !

   14 października obchodził swoje urodziny jeden z najsympatyczniejszych misiów świata – Kubuś Puchatek. W tym dniu przypadła 88. rocznica wydania książki o przygodach misia ze Stumilowego Lasu.  W naszej szkole również odbyły się uroczyste obchody jego święta. Uczniowie klas pierwszych z uwagą wysłuchali czytanego przez gimnazjalistów fragmentu  książki Alana Alexandra Milne’go  „Kubuś Puchatek”, następnie wylosowani przedstawiciele klas  brali udział w konkursie dotyczącym treści opowiadania. Na zakończenie dzieci wraz z Kubusiem Puchatkiem wykonały kilka prostych ćwiczeń gimnastycznych. Tej świetnej zabawie towarzyszyły śmiech i ogólna radość. To już kolejna tego typu impreza zorganizowana w ramach akcji Gimnazjum czyta dzieciom.

 

 2013/2014

 

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

    W dniach 8-15 maja obchodzony był Tydzień Bibliotek mający na celu zwrócenie uwagi na rolę książki i czytelnictwa w życiu każdego człowieka. Tegoroczne święto upłynęło pod hasłem Czytanie łączy pokolenia”. Nasza szkolna biblioteka, włączając się w obchody, przygotowała dla uczniów klas pierwszych słuchowisko pt. „Zarozumiała Chrupella”.  Najmłodsi uczniowie szkoły wysłuchali opowiadania czytanego przez gimnazjalistów z klasy III b. Historię o przygodach zarozumiałej myszki wzbogaciła prezentacja multimedialna. Następnie przeprowadzono konkurs ze znajomości tekstu. Wszyscy przedstawiciele klas spisali się znakomicie i bezbłędnie odpowiadali na pytania związane z wysłuchanym tekstem. Na zakończenie myszka Chrupella ogłosiła konkurs plastyczny na temat wysłuchanego opowiadania a  uczniowie otrzymali słodki upominek.

Bibliotekę szkolną, z okazji jej święta, odwiedziły także dzieci świetlicowe oraz dzieci z jankowickiego przedszkola.

KAŻDY MOŻE SIĘ DOGADAĆ

3 kwietnia odby