Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Podróż za jeden uśmiech

Grupa KulTur, którą tworzą panie: Elżbieta Naparstek, Danuta Ignasiak i Hanna Mandel opracowała projekt „Podróż za jeden uśmiech”. Celem projektu jest przybliżenie tradycji i kultury Śląska oraz kształtowanie twórczej wrażliwości. W ramach tego programu dzieci będą uczstniczyły w bezpłatnych wycieczkach oraz cyklicznych warsztatach artystycznych.

Warunkiem uczestnictwa dziecka jest złożenie pisemnej deklaracji przez rodziców lub opiekunów 

Poniżej prezentujemy krótki opis realizowanych zadań:

WYCIECZKA DO BIELSKA - BIAŁEJ
10 maja 2016 r. odbyliśmy pierwszą z zaplanowanych w projekcie wypraw. Odwiedziliśmy niezwykle atrakcyjne miasto, usytuowane w województwie śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego - Bielsko-Biała. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Studia Filmów Rysunkowych – miejsca narodzin Reksia oraz Bolka i Lolka. Następnie w błogim nastroju udaliśmy się do Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego.

Pełna relacja i zdjęcia znajdują się tutaj 

NA SZKLE MALOWANE
16 maja 2016r. spotkaliśmy się na warsztatach artystycznych. Przy dźwiękach muzyki góralskiej poznaliśmy technikę malowania na szkle. Na początku oczyściliśmy szybkę antyramy. Za pomocą konturówki narysowaliśmy wzory. Czekając na ich wyschnięcie, omówiliśmy charakterystyczne cechy muzyki góralskiej. A potem rozpoczęła się prawdziwa zabawa kolorami. Za pomocą pędzla nanosiliśmy różne kolory farb i tworzyliśmy prawdziwe arcydzieła. Malowanie na szkle to sztuka wymagająca odrobiny precyzji i mnóstwa wyobraźni, a tego, jak się okazało, na pewno nam nie brakuje.

Pełna relacja i zdjęcia znajdują się tutaj 

WYJAZD DO PSZCZYNY
27 maja 2016r. odwiedziliśmy Perłę Górnego Śląska, czyli Pszczynę. Najpierw wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych w Pokazowej Zagrodzie Żubrów oraz projekcji filmu przedstawiającego historię żubrów pszczyńskich. Następnie zwiedziliśmy jedną z największych atrakcji województwa śląskiego i najpiękniejszą rezydencję naszego regionu - Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Później odwiedziliśmy Skansen Wsi Pszczyńskiej, wpisany do opracowanego przez Urząd Marszałkowski Szlaku Architektury Drewnianej.

Pełna relacja i zdjęcia znajdują się tutaj 

ZAGRODA ŻUBRÓW Z GLINY
30 maja 2016r. wszyscy zjawiliśmy się na warsztatach z… drewnianymi łopatkami i wałkami oraz nożykami - narzędziami niezbędnymi podczas lepienia z gliny. Przygotowaliśmy materiał naprawdę dobrej jakości, gęstą i gładką glinę. Postanowiliśmy stworzyć zagrodę żubrów i bez wątpienia nam się udało. Warsztaty nie tylko przyczyniły się do poznania właściwości gliny oraz pokazały tajniki i technikę pracy z tym materiałem. Dały nam mnóstwo radości, a w każdym z nas wyzwoliły inwencję twórczą.

Pełna relacja i zdjęcia znajdują się tutaj 

WYCIECZKA DO TARNOWSKICH GÓR
6 czerwca 2016r. odbyła się nasza ostatnia już wycieczka zaplanowana w projekcie. Naszą górniczą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. W podziemnych korytarzach położonych 40m pod ziemią, spędziliśmy 90 minut. Spore wrażenie zrobiło na nas multimedialne Muzeum Górnictwa i prezentowany Skansen Maszyn Parowych. Jednak bezwarunkową atrakcją okazał się pobyt w Sztolni Czarnego Pstrąga i najdłuższy w Polsce, 600 metrowy podziemny przepływ łodziami.

Pełna relacja i zdjęcia znajdują się tutaj 

BIŻUTERIA Z RÓŻNYCH MATERIAŁÓW
7 czerwca 2016r. spotkaliśmy się na ostatnich, ale za to niezwykłych warsztatach artystycznych. W nawiązaniu do tradycji wydobywania srebra i innych metali na Śląsku, zmierzyliśmy się z dosyć trudnym zadaniem. Postanowiliśmy zaprojektować i wykonać ozdoby z przeróżnych materiałów. Nasze warsztaty udowodniły, że z trudną sztuką jubilerską potrafią poradzić sobie zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Ozdoby wykonać można ze wszystkiego. U nas królowały srebrne druciki, koraliki wszelkiego rodzaju sznurki, a nawet lakier do paznokci.

Pełna relacja i zdjęcia znajdują się tutaj 


Różnorodność w(śród) nas

Nasza szkoła włączyła się w realizację tego projektu. Planujemy zorganizowanie wiele ciekawych zajęć, akcji oraz… licznych podróży. Takich „bliskich” i takich bardzo dalekich, wręcz egzotycznych.

Co chcemy osiągnąć? Przede wszystkim:

 • wzmocnienie własnej tożsamości osobowej i społecznej
 • uświadomienie sobie własnej wartości
 • rozumienie znaków i symboli własnej oraz innej kultury
 • zdobycie wiedzy o innych kulturach oraz umiejętność zastosowania jej w praktyce
 • zdolność wchodzenia w interakcje , czyli umiejętności komunikacyjne
 • chęć nawiązania dialogu, uczenia „ Innych” oraz i uczenia się od „Innych”
 • zdolność do integracji, empatii, tolerancji i szacunku wobec „inności” oraz negacji stereotypów

W naszej szkole „od zawsze” staramy się różnice kulturowe traktować jako źródła rozwoju, a naszym celem jest przygotowanie młodego pokolenia do współistnienia w świecie zróżnicowanym kulturowo i etnicznie. Tematyka międzykulturowa jest często poruszana w trakcie codziennych zajęć.

Pierwsze podróże opisane w Słówkach 

DZIEŃ MALOWANIA JAJ Jajko - symbol odradzającego się życia, symbol Wielkanocy. Można wyróżnić wiele rodzajów wielkanocnych jaj, w zależności od tego, jak je się ozdobi. Uczniowie naszej szkoły nie wykorzystali wyżej wymienionych sposobów. Na kartonowych jajkach stworzyli swoje malowanki. Wyobraźnia naprawdę nie ma granic. Czego tam nie było: kurczaczki, kurka, szlaczki, tęcza, a nawet zając wykluwający się z jajka. Do tego wspaniała zabawa. Nie bez znaczenia była również integracja klas młodszych ze starszymi


Bo warto pamiętać

Co zrobić, aby dzieci pamiętały ważne wydarzenia historyczne? Na pewno jest wiele odpowiedzi na to pytanie. My wybraliśmy udział w programie „Bo warto pamiętać”.

W pierwszym etapie programu należało przeprowadzić lekcję historii o wybranym, spośród trzech, wydarzeniu historycznym. Postawiliśmy na Powstanie Listopadowe. 185. Rocznicę Powstania Listopadowego upamiętniliśmy w czasie akademii, która odbyła się 20.11.2015r. Tym wydarzeniom towarzyszyły różne przedsięwzięcia. Należały do nich: stworzenie gazetek tematycznych na szkolnych korytarzach czy też specjalne wydanie „Słówek”.
Dzięki podjętym działaniom uczniowie rozumieją, jak ważna jest pamięć o wydarzeniach historycznych. Znają podstawowe informacje o przedstawionych faktach. Mają świadomość, że Polacy walczyli o wolność ojczyzny w różnorodny sposób, nie tylko w kraju, ale również poza granicami Polski. Najważniejsze jest to, że dzieci zainteresowały się tematem. Po lekcji wyszukiwały materiały z tego zakresu.

Kolejnym pomysłem był wybór metody pracy. Metoda „nauki przez nauczanie” polega na tym, że uczniowie uczą uczniów, nauczyciel zaś ma możliwość obserwacji klasy i reagowania na indywidualne problemy dzieci. Wybór wydarzenia historycznego był związany z wyborem klasy. Utworzenie Dywizjonu 303 wydawało się najodpowiedniejszym dla uczniów klas II. Niemałe znaczenie miała integracja uczniów klas młodszych z szóstoklasistami.

Opis ze zdjęciami w aktualnościach 

Drugi etap projektu już za nami. Jego tytuł brzmi "Tydzień Staszica". Słowo "tydzień" pojawiło się nie bez przyczyny ponieważ rzeczywiście przez cały tydzień odbywały się różne imprezy powiązane z postacią patrona szkoły i mające wydźwięk patriotyczny. Poniedziałek, to selfie ze Staszicem, wtorekbarwny korowód świętujący nadchodzącą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, środa - spotkały się z miejscową pisarką oraz przedstawienie o życiu Stanisława Staszica, czwartek - sprawdzian wiedzy o Stanisławie Staszicu i malowanie portretu Staszica, a w piątek powstały kilkunastometrowe łańcuchy biało – czerwone, które oplotły wszystkich w trakcie spotkania w auli szkolnej, w której odbył się konkurs „Kocham Cię Polsko”. W ostatnim dniu prawdziwym hitem okazało się wydarzenie - prawdziwy festiwal zawodowy: warsztaty poligraficzne, tkackie, kaletnicze, w trakcie których pod czujnym okiem szóstoklasistów wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły mogli wykonać pieczątki ze swoimi inicjałami, tkali gobeliny oraz wykonywali torebki.

Szerszy opis ze zdjęciami w aktualnościach 


KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ

Nasza szkoła przystąpiła do program "Książki naszych marzeń" w roku szkolnym 2015/2016. Wniosek przez nas złożony został zaakceptowany przez MEN i otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup książek do szkolnej biblioteki - trochę ponad 2000 złotych. Aby właściwie wydać otrzymane środki musieliśmy podjąć szerg działań:

 1. W październiku przeprowadzono głosowanie uczniów nt. książek, które miałyby znaleźć się w bibliotece szkolnej.
 2. Bibliotekarz skonsultował się z Gminną Biblioteką Publiczną w Jankowicach w sprawie doboru książek oraz przyszłej współpracy.
 3. Utworzoną listę książek przedstawiono Radzie Rodziców, która pozytywnie ją zaopiniowała.
 4. Zakupiono książki dla dzieci i młodzieży zgodnie z zapotrzebowaniem.
 5. Książki zostały wdrożone do księgozbioru biblioteki.
 6. Zorganizowano następujące akcje mając na celu promocję książki i czytelnictwa wśród uczniów:
  • Uroczyste obchody urodzin Kubusia Puchatka kl. II. (październik) m.in. odczytanie rozdziału książki „Kubuś Puchatek” A.A. Milne, konkurs znajomości treści.
  • Spotkanie z Myszką Miki, która w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” przeczytała uczniom kl. I-III wybrane wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima (październik)
  • Pogadanka dla uczniów klas IV-VI Dlaczego warto czytać? oraz inscenizacja W pustyni i w puszczy. Czytać czy nie czytać? W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. (październik)
  • Przeprowadzenie konkursów: Portret Kubusia Puchatka, Znamy wiersze Jana Brzechwy kl. I-III (październik)
  • Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia klasy I (listopad) m.in. głośne odczytanie kilku rozdziałów „Misia Uszatka” C. Janczarskiego
  • Głośne czytanie w ramach akcji Gimnazjum czyta dzieciom - „Boże Narodzenie z Ebenezarem Scroog'em. (grudzień) Odczytanie adaptacji „Opowieści wigilijnej” Ch.Dickensa”
  • Uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelnika – kl. I ( luty)
  • Konkurs wiedzy o książce – kl. 4 (kwiecień)
  • Konkurs plastyczny Moja ulubiona książka kl. I - IV
  • Konkurs W magicznym świecie Harrego Pottera kl. IV-VI (maj)
  • Spotkanie z lokalną poetką p. Reginą Sobik
  • Wycieczka kl. II b do Gminnej Biblioteki Publicznej w Jankowicach
 7. Zrealizowano następujące projekty edukacyjne:
  • „Mały czytelnik” - w klasach 1 
  • „Książka moim przyjacielem” - w klasach 2 
  • „Czytam, więc jestem” - w klasach 3 
  • „Kajtkowe przygody” Marii Kownackiej - kl. 4 
  • „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza – kl. 5
  • „Sachem znaczy wódz” - klasy 6
 8. Pedagogizacja rodziców:
  • Odczytanie referatu „Jak zachęcić dziecko do czytania?” – kl. IIb
  • Pogadanki podczas zebrań rodziców na temat popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci – kl. I-III
 9. Innowacje pedagogiczne:
  • „Czytaj z nami” - innowacja metodyczno – organizacyjna w kl. IIb
  • „Magiczny świat polskich legend” – kl. I-VI
 10. Biblioteka umożliwiła uczniom wypożyczanie książek na okres wakacji. Siedemnastu uczniów skorzystało z tej oferty i wypożyczyło 33 książki na wakacje.


MISTRZOWIE KODOWANIA 2014/2015

W roku szkolnym 2014/2015 na wybranych zajęciach, a w maju i czerwcu z niewielką grupą uczniów realizowaliśmy program Mistrzowie Kodowania. Pani Katarzyna Szymik wprowadzała uczniów w tajniki języka programowania Scratch podczas zajęć komputerowych. Pan Piotr Pszonka z grupą chętnych uczniów zmagali się z pisaniem programów w tym języku w maju i czerwcu.

Czytaj więcej 

WF z Klasą 2014/2015

W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła weszła w program WF z Klasą. Mamy założony BLOG, w nim znajdują się wszystkie wydarzenia, imprezy sportowe, relacje z zawodów, turniejów, zdjęcia, czyli wszystko co sportowego działo się u Nas.

Program WF z Klasą trwał cały rok szkolny, zdobyliśmy certyfikat spełniając kilka wymagań.

 

W I półroczu zorganizowany został SOS czyli Sportowy Okrągły Stół oraz wybrane zostało zadanie proponowane z puli, które było realizowane na lekcjach w.f.

W II półroczu zaplanowano i zrealizowano LAS czyli Lokalną Akcję Sportową oraz wybrano drugie zadanie do realizacji z puli zadań.
Naszym "LASEM" były rozgrywki szkolne z piłki nożnej, Młodzieżowa Akademia Siatkówki i Weekend Polska Biega.

Szczegółowy harmonogram II edycji WF z Klasą na stronie:
http://www.ceo.org.pl/pl/wf

Odwiedzajcie Naszego BLOGA :)

Oto link:
http://blogiceo.nq.pl/spjankowicestaszic/


Przygotowani na szóstkę 2014/2015

W drugiej połowie lutego 2014 ruszył projekt pt. "Przygotowani na szóstkę". Projekt ten współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej - Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W ramach projektu prowadzone były dodatkowe zajęcia dla uczniów.

Są to dwa rodzaje zajęć:

 1. Zajęcia wyrównawcze:
  • z języka polskiego
  • z matematyki
  • z języka angielskiego
  • z informatyki
  • zajęcia logopedyczne
  • zajęcia terapeutyczne
  • gimnastyka korekcyjna wad postawy
 2. Zajęcia rozwijające uzdolnienia uczniów:
  • matematyczno – przyrodnicze
  • języka angielskiego
  • plastyczne
  • muzyczne
  • teatralne
  • fotograficzno – dziennikarskie
  • z zakresu edukacji regionalnej i europejskiej

Zobacz dokumenty projektu:

Regulamin programu 

Informacja dla Rodziców