Wydarzenia we WRZEŚNIU
Co wydarzy się we wrześniu? czytaj dalej
LIBRUS zmiany loginów
Zmiana loginów w klasach gimnazjalnych czytaj dalej
Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Spotkanie informacyjne
Spotkanie dla rodziców przyszłorocznych klas pierwszych czytaj dalej
Wyniki rekrutacji do klasy 1
Komisja Rekrutacyjna podaje wyniki rekrutacji czytaj dalej

EKOLOGICZNY AUTOBUS

Niewielkim kosztem - wielka przygoda!

 „Ekologiczny autobus” wypełniony po brzegi  uczniami klas piątych i szóstych - członkami Szkolnego Koła Ekologicznego oraz Koła Ekologicznego POPP Czerwionka-Leszczyny działającego przy naszej szkole, udał się 23 października na kilkugodzinną wycieczkę.

 Pierwszym celem było dotarcie do Schroniska Zwierząt w Wielopolu, aby przekazać karmę oraz koce i wykładziny do ocieplenia psich bud na zimę. Zakup karmy był możliwy dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży puszek we wrześniowej akcji sprzątania świata. Posłużyły one wówczas do budowy modeli dinozaurów. Pobyt uczniów w schronisku był dla nich wielką lekcją wrażliwości na los zwierząt porzuconych przez ich właścicieli. Kierownik placówki podziękował nam w imieniu zwierząt dyplomem rozpoczynającym się słowami „My koty i psy …”. Niejednemu zakręciła się łezka w oku ze wzruszenia.

 Po opuszczeniu schroniska pojechaliśmy zrelaksować się do lasu. Tam w podziale na grupy zadaniowe wyruszyliśmy w towarzystwie pana leśniczego S. Lisa na poszukiwanie największego głazu narzutowego ziemi rybnickiej zwanego Głazem Oskara Michalika. Eratyk ten przywleczony na nasze ziemie przez lądolód skandynawski został w 1998 roku uznany za pomnik przyrody nieożywionej. Znajduje się w trudno dostępnym miejscu lasu na Paruszowcu-Piaskach. Uczestnicy wyprawy, dowiedzieli się o jego istnieniu podczas zajęć koła ekologicznego. Teraz mieli okazję zobaczyć go na własne oczy, no i oczywiście zmierzyć. Pomiar w obwodzie wskazał 760 cm. Jest to wielkość imponująca. Gdyby ktoś, chciałby go również zobaczyć, polecam wycieczkę rowerową z wjazdem od ulicy Stawowej, następnie Szlakiem Stulecia Turystyki w kierunku Przegędzy, a potem pieszo, wąską ścieżką oznakowaną na czerwono do miejsca usytuowania pomnika przyrody.

 

D.Zoń

 

Galeria zdjęć

Powrót