Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej
Wydarzenia w STYCZNIU 2018
Co się wydarzy w styczniu? czytaj dalej

PODRÓŻE I KSIĄŻKI KSZTAŁCĄ NAS

ŚLĄSKIE BAJKI I LEGENDY

6 i 7 kwietnia uczniowie klasy 6b wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Základní škola a mateřská škola Ostrava spędzili dwa intensywne dni w województwie dolnośląskim. Opiekę nad grupą sprawowali p. Aleksandra Niewelt, p. Anna Szymura oraz p. Dariusz Reder.

Wycieczka rozpoczęła się o 6 rano! Punkt pierwszy to Kaplica Czaszek w Czermnej , poznaliśmy historię jej powstania oraz dowiedzieliśmy się, że raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w tej kaplicy mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Kaplica Czaszek to jedyny tego typu obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju . Tutaj poznaliśmy historię powstawania papieru. Każdy z nas podjął próbę samodzielnego czerpania papieru.

Po wizycie w Muzeum zjedliśmy obiad oraz zakwaterowaliśmy się w hotelu. Po kolacji, w ramach integracji, bawiliśmy się na dyskotece.

Drugiego dnia zjedliśmy śniadanie o 7 rano. Po naładowaniu akumulatorów pojechaliśmy do Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie . Widok niesamowity. Przewodnik wprowadził nas w świat ukryty w Dolinie Kleśnicy w masywie Śnieżnika. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów. Podczas zlodowaceń powstawały w niej namuliska bogate w szczątki żyjących wtedy zwierząt. Największe ilości szczątków należą do niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus Spelaelus), stąd też jaskinia wzięła swoją nazwę. Występują w niej wielkie i różnorodne formy naciekowe: stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, żyrandole, kopuły, kaskady, draperie

Ostatni punkt wspólnego poznawania dolnegośląska to Twierdza w Kłodzku . Dowiedzieliśmy się jak wyglądała dwudziestoletnia (!) służba w wojsku pruskim: życie żołnierzy, ich trudy i rozrywki. Wraz z przewodnikiem weszliśmy do labiryntu - a dokładnie do korytarzy minerskich. A ciekawostką jest to, że w 1970 roku w twierdzy nakręcono część zdjęć do ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies – odcinek Dom.

Dwa dni minęły bardzo szybko. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele byli zadowoleni z wycieczki. Razem spędzony czas zaowocował w nowe doświadczenia, oraz poszerzył naszą wiedzę.

Następne spotkanie to maj. Wyjeżdżamy również na wycieczkę dwudniową. Temat przewodni: POVĚSTI Z HOR / LEGENDY Z GÓR.

Koordynator projektu
Anna Szymura

Galeria zdjęć

Powrót