Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Magia świąt po śląsku


ŚLĄSKIE BAJKI I LEGENDY
„MAGIA ŚWIĄT PO ŚLĄSKU”

13 grudnia odwiedziła nas Základní škola a mateřská škola z Ostravy. Na spotkanie przyjechała klasa 4 wraz z mgr Namyslova Luce oraz Ing Kundratova Martina. W przedświątecznej atmosferze gościliśmy w naszej szkole jankowicką poetkę i autorkę wielu bajek i opowiadań – panią Reginę Sobik. W spotkaniu przygotowanym przez p. Elżbietę Rugor i p. Julię Krawczyk-Niewęgłowską uczestniczyli uczniowie klas 4-6 oraz ich koledzy i koleżanki z Czech. Pani Regina przybliżyła nam lokalne tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Opowiedziała jak obchodzone są Święta Bożego Narodzenia w jej domu. Widzowie mieli okazję wysłuchać jej wierszy o tematyce zimowo-świątecznej w wykonaniu uczniów klasy 2b. Zaś uczniowie z klasy 2c przedstawili inscenizację pt. „O choince ubranej przez aniołka”. Na zakończenie uczniowie i nauczyciele usłyszeli piękny wiersz również autorstwa pani Reginy pt. „Świąteczne pozdrowienia”.

Następnie goście z Czech wraz z uczniami klasy 2b i panią Beatą Zahorską udali się na warsztaty muzyczne, podczas których nauczyli się akompaniamentu do piosenki pt. „Pani Zima”. Po zajęciach wszyscy uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni na wspólny obiad, aby zregenerować siły potrzebne do podjęcia kolejnych działań. Po obiedzie nasi goście oraz uczniowie klas 1-3 obejrzeli przedstawienie świąteczne, w którym uczniowie klasy 3b wierszem, piosenkami, a także tańcem opowiedzieli o tradycjach Świąt Bożego Narodzenia.

Nasi goście także zaprezentowali czeskie tradycje świąteczne. Na koniec uczniowie klasy 2bkoledzy z Czech wspólnie zagrali i zaśpiewali zimową piosenkę.

Grudniowe popołudnie było równie intensywne. Najpierw warsztaty świąteczne. Uczniowie pod czujnym okiem p. Iwony Dziadek-Czarneckiej wykonali niezwykle piękne i oryginalne ozdoby choinkowe. Powstały choinki, gwiazdy, aniołki.

Po wspólnej kolacji odwiedziliśmy szkolne obserwatorium. Tam czekał już na nas pan Grzegorz Przybyła, który zabrał nas w świat gwiazd i planet.

Nasze grudniowo-świąteczne spotkanie było bardzo intensywne i pełne wrażeń. Po raz kolejny poznaliśmy nowych przyjaciół i już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania.

Następna wizyta czeka nas u naszych sąsiadów dopiero w marcu. Tematem przewodnim będą: LALKI I BAJKI - LOUTKY A POHÁDKY.

Koordynator projektu: Anna Szymura
Julia Krawczyk Niewęgłowska
Beata Zahorska

 

Galeria zdjęć

Powrót