Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Druga wizyta w Czechach

PERMONÍCI NA LANDEKU-SKRZATY NA LANDKU

22 listopada pojechaliśmy z wizytą do czeskiej Ostrawy do Základní škola a mateřská škola Ostrava. Na spotkanie, tym razem, pojechała klasa 3b wraz z panią Julią Krawczyk-NiewęgłowskąAnną Szymurą.

Zostaliśmy przywitani przez Dyrekcję szkoły oraz nauczycieli. Na dobry początek wysłuchaliśmy utworu muzycznego, który zagrał dla nas na pianinie uczeń czeskiej szkoły. Później odbyły się pokazy talentów: gra na flecie, balet, śpiew, gra na gitarze oraz krótka inscenizacja w stylu japońskim. Po śniadaniu i zwiedzeniu szkoły pojechaliśmy autobusem do Muzeum Górnictwa Landek. W drodze śpiewaliśmy piosenki - było bardzo wesoło. Na miejscu zjechaliśmy do kopalni oryginalną górniczą klatką. Idąc chodnikiem kopalnianym dowiedzieliśmy się jak, dzięki pracy górnika, wydobywany był węgiel. Zobaczyliśmy maszyny górnicze; kombajn ścianowy, lokomotywę podziemną. Zwiedziliśmy ekspozycję ratownictwa górniczego. Na parkingu mogliśmy zapoznać się z wolno dostępną ekspozycją ciężkich wydobywczych maszyn górniczych; kombajny ścianowe i chodnikowe, wozy wiertnicze, ładowarki, lokomotywy podziemne. Obejrzeliśmy także historyczną osadę z czasów łowców mamutów. Zmęczeni i zachwyceni atrakcjami pojechaliśmy na obiad. Podano nam vývar, Kofola oraz hranolky a sýr, czyli rosół, frytki i zapiekany ser oraz czeską colę. Po obiedzie spacerkiem wrócilismy do szkoły, gdzie odbyły się warsztaty. Pani Julia odczytała legendę o Pani z Landeka - oczywiście po polsku. Uczniowie podzielielni na grupy polsko-czeskie wykonywali ilustracje do fragmentów legendy. Dzięki współpracy powstała gigantyczna obrazkowa książka.

I tak nasze spotkanie dobiegło końca. Bardzo dziękujemy za tak miły, przyjemny i fascynujący dzień. Jak to zwykle bywa to co miłe niestety szybko się kończy - zatem pełni wrażeń i z nowymi przyjaźniami wróciliśmy do domu. Następne spotkanie odbędzie się w naszej szkole 13 grudnia. Tematem przewodnim będzie „MAGIA ŚWIĄT PO ŚLĄSKU”.

Koordynator projektu
Anna Szymura
oraz p. Julia Krawczyk-Niewęgłowska

Galeria zdjęć

Powrót