Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej
Wydarzenia w STYCZNIU 2018
Co się wydarzy w styczniu? czytaj dalej

W schronisku i w Rudach

Sobotni wyjazd członków Szkolnego Koła Ekologicznego i Koła Ekologicznego prowadzonego z ramienia POPP Czerwionka-Leszczyny, który miał miejsce 5 listopada można zaliczyć do bardzo udanych. Sprzyjała wycieczkowiczom słoneczna pogoda, szlachetny cel, wspólne zainteresowania przyrodnicze oraz miła atmosfera jaka zawsze towarzyszy wyprawom szkolnych ekologów.

Na początek udaliśmy się do Schroniska Zwierząt Bezdomnych w Rybniku – Wielopolu, aby przekazać dary w postaci karmy, koców i ręczników. Było tego naprawdę sporo, zakupiliśmy je ze środków pochodzących ze sprzedaży puszek pozyskanych w akcji „Sprzątania świata”, sprzedaży makulatury oraz z darowizn bezpośrednich uczniów i ich rodziców w odpowiedzi na apel Koła Ekologicznego i Samorządu Uczniowskiego.

Za pomoc otrzymaliśmy podziękowanie, które zaczyna się od słów „My koty i psy … dziękujemy za wrażliwe serce i ofiarowaną nam pomoc …”. Nie znajdziemy trafniejszych określeń, aby zrozumieć bezinteresowność naszych darczyńców. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemu jaki dotyczy porzuconych zwierząt. Nie każdy może przyjąć je do siebie, ale każdy z nas może zadbać o ich egzystencję w schronisku np. przekazując karmę. Wielu z nas, włączając się w szkolne akcje na rzecz zwierząt tak właśnie uczyniło, dając dowód na to, że los zwierząt bezdomnych nie jest im obojętny.

Po pobycie w schronisku udaliśmy się do parku krajobrazowego o najdłuższej nazwie z pośród wszystkich parków w Polsce: Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Na samym początku zwiedziliśmy średniowieczny obiekt - Sanktuarium Matki Boskiej Pokornej oraz poznaliśmy legendę założenia Rud i zakonu Cystersów.

Uroki jesiennego krajobrazu podziwialiśmy przy pomocy lornetek próbując dostrzec ptaki i inne zwierzęta, w tym ruchliwe wiewiórki.

Tradycyjnie podzieliliśmy się na grupy, aby wspólnie wykonać zadania. Spacer parkowymi alejkami uprzyjemnił nam podleśniczy Pan Roman Suska z Nadleśnictwa Rud Raciborskich, który wyczerpująco potrafił odpowiedzieć na nurtujące nas pytania i opowiedzieć nie jedną ciekawostkę o lesie np. jak długo rozkłada się drewno (tyle ile rośnie), czym odżywia się dzięcioł (mrówkami), z jakiego drzewa robiono łuki (cisowego)? Pomagał też uczniom w rozpoznawaniu gatunków drzew, krzewów i innych roślin. Trasa wędrówki wiodła nad stawem oraz meandrującą rzeką Rudą, co pozwoliło na obserwacje ptactwa wodnego. Mieliśmy też okazję zaobserwować działalności bobrów.

Po leśnej edukacji przyszedł czas na relaks i zabawę, co dzieci z powodzeniem zrealizowały na placu zabaw usytuowanym nieopodal zabytkowego Zespołu klasztorno-pałacowego w Rudach.

D. Zoń

Galeria zdjęć

Powrót