Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

W EDF Polska

Korzystając z Dnia Otwartego elektrowni, grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką Pani Grażyny Toman i Danuty Zoń, w ramach projektu „Edukacja bez barier” odwiedziła największy zakład energetyczny na Górnym Śląsku – elektrownię w Rybniku.

Z procesem wytwarzania energii zapoznał grupę specjalnie przydzielony przewodnik, który towarzyszył zwiedzającym podczas ich wędrówki po poszczególnych sektorach elektrowni. Jako inżynier i czynny pracownik bloku energetycznego, potrafił wyczerpująco odpowiedzieć na zadawane pytania. Uczniowie dowiedzieli się, że elektrownia ma 8 bloków energetycznych, zużywa 4 - 4,5 mln ton węgla rocznie, moc wytwórcza wynosi 1775 MW, temperatura pary w kotle osiąga 540 °C, najwyższy z kominów ma 300 m wysokości i może odchylić się nawet na 7 m, podczas produkcji stale bada się normy zanieczyszczeń i muszą one być przestrzegane, elektrofiltry zatrzymują 99,8 % pyłów, a produktem ubocznym odsiarczania jest gips budowlany. Te oraz wiele innych informacji o pracy elektrowni dają uczniom obraz współczesnych osiągnięć cywilizacyjnych, mogą stać się zalążkiem ich dalszych dociekań naukowych.

Z Dniem Otwartym elektrowni wiąże się promocja zakładu, jego osiągnięć i działań w środowisku lokalnym. Zostały przygotowane stanowiska z żywnością ekologiczną, użytecznymi wytworami z odpadów, promocją zdrowia, sportu i rekreacji.

Była okazja spotkania wyjątkowych ludzi m. in. złotej medalistki igrzysk w RIO wioślarki Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej, która podarowała uczniom pamiątkowe kartki z autografem i zgodziła się na wspólne zdjęcie.

Pod koniec wycieczki udaliśmy się nad Zalew Rybnicki, aby się zrelaksować, dostrzec walory turystyczne zbiornika, oraz pobrać próbki gleby do dalszych badań, które będą przeprowadzone już na terenie szkoły.

Danuta Zoń
Grażyna Toman

Galeria zdjęć

Powrót