Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Ogród Botaniczny

Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego

„Ekologiczny autobus” z członkami Szkolnego Koła Ekologicznego oraz Koła Ekologicznego POPP Czerwionka-Leszczyny, udał się na pierwszą w tym roku wyprawę do ŚOB w Mikołowie. Przed wyjazdem nikt nie przypuszczał nie wyłączając nauczycieli z jaką spotka się tam przygodą. Pogoda dopisała, więc już od samego wejścia na teren ogrodu uczniowie ochoczo przystąpili do zadań drużynowych. Uważnie przyglądali się, rozpoznawali i zapisywali mijane okazy przyrodnicze. Maksymaliści zarejestrowali blisko 70 gatunków roślin.

Poznaliśmy nowoczesne Centrum Edukacyjne ŚOB, jego najbliższe otoczenie oraz 14 - sto metrową wieżę widokową, z której przy pomocy lornetek mogliśmy obserwować i podziwiać krajobraz Śląska.

Za pośrednictwem Wydziału Edukacji ŚOB uczniowie skorzystali z zajęć terenowych przygotowanych przez instruktorów zielonego survivalu: Pana Krzysztofa Lewickiego i Panią Klaudię Jadwiszczyk. Pokazali oni dzieciom jak można w praktyce wykorzystać dobra natury na potrzeby człowieka np. jak prostymi sposobami rozniecić ogień, jak umiejętnie korzystać z noży, jak pozyskać wodę, rozpoznać rośliny nadające się do jedzenia…, itp. Uczniowie byli zafascynowani umiejętnościami prowadzących, tak więc survivalowe zajęcia zapewne pozostaną w ich pamięci na długo.

Kolejną wyjątkową atrakcją dla uczniów była plenerowa wystawa fotograficzna „Tajemniczy świat owadów”. Fotografowie polscy, pasjonaci przyrody współpracujący z ŚOB i Śląskim Towarzystwem Entomologicznym zaprezentowali wyjątkowo ciekawie okazy owadów. Kilkadziesiąt razy powiększone robiły wrażenie na obserwatorach.

Po tak bogatych przeżyciach przyszedł czas na odpoczynek i zabawę. Na terenie ŚOB znajduje się plac zabaw dla dzieci, z którego nasi wycieczkowicze chętnie skorzystali.

Danuta Zoń

Galeria zdjęć

Powrót