Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

OSTRAWSKIE LEGENDY

„OSTRAVSKÉ POVĚSTI” - „OSTRAWSKIE LEGENDY”

18 października pojechaliśmy z wizytą do Základní škola a mateřská škola Ostrava. Na spotkanie pojechała klasa 6c wraz z paniami Aleksandrą Niewelt i Anną Szymura.
Zostaliśmy przywitani przez Dyrekcję szkoły oraz nauczycieli. Uczennice w strojach śląskich powitały nas czeskim tańcem oraz pysznym ciastem. Później zwiedzaliśmy szkołę (sale gimnastyczne, sale językowe, informatyczne i klas młodszych).

Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy i wzięliśmy udział w zajęciach. Uczyliśmy się wykonywać papier czerpany, poznaliśmy historię herbu Ostrawy, który wykonywaliśmy z tektury, układaliśmy puzzle, zwiedziliśmy bibliotekę, gdzie zostaliśmy zapoznani z czeskimi bajkami i próbowaliśmy przetłumaczyć je na język polski (część uczniów próbowała swoich sił czytając w języku czeskim).

Po zajęciach i pysznej pizzy wspólnie z uczniami z Czech pojechaliśmy do Ratusza, gdzie z wieży widokowej podziwialiśmy piękno Ostawy (wieża znajduje się na wysokości 73 metrów - wjechaliśmy windą). Zwiedziliśmy Kościół Miłosierdzia oraz Ostrawski Zamek - na pierwszym piętrze zamku znajdowała się stała wystawa z zabawkami z lat 1960-1980. Natomiast w piwnicy było duże akwarium z rybami słodkowodnymi, muzeum czarownic oraz diabłów. Jak to z zamkami bywa i w tym kryje się legenda, która mówi, iż pod zamkiem schowano skarby, które można znaleźć tylko w Wielki Piątek. Broni go jednak strażnik z żelazną pałką, którą każdemu złodziejowi rozbija głowę. Natomiast inna legenda mówi o Białej Damie, która pojawiała się, jeśli ktoś z właścicieli miał następnego dnia umrzeć. Ukazywała się jako kobieta z rozpuszczonymi włosami, zapaloną świecą w jednej ręce i złotym kielichem w drugiej.

Po interesującej wycieczce wróciliśmy do szkoły. Tutaj czekała na nas pyszna kolacja oraz wspólnie śpiewane piosenki. Powstała piosenka w języku polsko – czeskim, która opowiadała o naszym spotkaniu.

I tak nasza wizyta dobiegła końca. Dzień minął bardzo przyjemnie i niestety szybko. Pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Następna wizyta u naszych sąsiadów czeka nas 22. listopada. Tematem spotkania będą: PERMONÍCI NA LANDEKU, czyli SKRZATY NA LANDKU.

Już nie możemy się doczekać.

Koordynator projektu
Anna Szymura

 

Galeria zdjęć

Powrót