Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

ŚLĄSKIE BAJKI I LEGENDY

W dniu 27 września z mgły wyłonili się nasi goście z Czech - uczniowie klasy 5 i dwie nauczycielki: Mgr. Hudeczková i Mgr. Vlčková.

Nasi uczniowie przywitali swoich rówieśników jak na tradycję przystało chlebem i solą w śląskich strojach.

Później zaprosiliśmy do zwiedzanie naszej szkoły - odwiedziliśmy szkolną bibliotekę, po której oprowadziła nas p. Elżbieta Rugor. Zaprezentowaliśmy nasze sale lekcyjne, Izbę Regionalną oraz świetlicę szkolną.

Po intensywnym zwiedzaniu zaprosiliśmy gości na mały poczęstunek, po którym udaliśmy się do Urzędu Gminy Świerklany. Tam zostaliśmy przywitani przez Wójta p. Tomasza Pieczkę oraz Zastępcę Wójta p. Henryka Mincer. Czekał na Nas słodki poczęstunek, wysłuchaliśmy informacji związanych z Gminą i wsią Jankowice, a Nasi uczniowie mogli przez chwilę poczuć się jak Radni Gminy.

Po wizycie w Urzędzie Gminy uczniowie klasy 2b wraz z p. Beatą Zahorską, p. Moniką Lampert i p. Dariuszem Rederem przy wsparciu rodziców przygotowali przedstawienie teatralne o Księdzu Walentym. Przedstawienie zobaczyli zarówno koledzy i koleżanki z Czech oraz uczniowie naszej szkoły.

Po wspaniałym przedstawieniu odbyły się warsztaty grupowe. Pierwsza grupa pod opieką p. Julii Krawczyk-Niewęgłowskiej pracowała nad materiałami do książeczki o Księdzu Walentym, druga grupa, z którą warsztaty prowadziła p. Aleksandra Niewelt, przygotowywała ilustracje do komiksu również o Księdzu Walentym, które posłużą do powstania kalendarza.

Dzięki wspólnej pracy uczniowie w sposób naturalny mogli się zintegrować, poznać i porozmawiać.

Warsztaty bardzo Nas zmęczyły, więc przyszedł czas na posiłek. Wszyscy razem autobusem udaliśmy się do Pizzerii Gabi, gdzie posililiśmy się pizzą i cola-colą.

Dalsza część naszej przygody rozpoczęła się w Kościele pw. Bożego Ciała w Jankowicach. Tutejszy historyk p. Michał Konieczny opowiedział nam historię wsi Jankowice, legendę o Księdzu Walentym i historię Kościoła. Po wysłuchaniu p. Michała i zwiedzeniu Kościoła udaliśmy się do Studzienki - miejsca sakralnego, gdzie zginął Ksiądz Walenty.

Ostatnim punktem naszego spotkania był grill w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Jankowicach. Tutaj odbyły się gry i zabawy sportowe przygotowane przez p. Katarzynę Szostak i p. Edytę Pierchałę, oraz pokazy Ochotniczej Straży Pożarnej z Jankowic.

I tak oto nasze spotkanie dobiegło końca. Następna wizyta czeka Nas u naszych sąsiadów 18.10.2016r. temat przewodni OSTRAVSKÉ POVĚSTI - już nie możemy się doczekać.

Koordynator projektu
Anna Szymura

O programie 

Opis działania na stronie czeskiej 

Galeria zdjęć

Powrót