Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej
Wydarzenia w STYCZNIU 2018
Co się wydarzy w styczniu? czytaj dalej

XVII Rajd Ekologiczny w Studzience

31 maja uczniowie szkół podstawowych Gminy Świerklany spotkali się na leśnej polanie nieopodal groty. Na start w Turnieju Ekologiczno-Przyrodniczym oczekiwali blisko rok. Program był bardzo bogaty, atrakcyjny, ale i stały, tak aby łatwiej było uczniom przygotować się do poszczególnych konkurencji zespołowych oraz indywidualnych.

Uczestnicy posiadają już wiele umiejętności, potrafią posługiwać się mapą topograficzną, określać wysokość i wiek drzew za pomocą prostych technik matematycznych, świetnie radzą sobie z rozpoznawaniem drzew, krzewów, nawet roślin zielnych występujących w Studzience. Poradzili sobie też z określeniem gatunków zwierząt, które możemy spotkać u nas. Tym razem mieli do rozpoznania kunę leśną, rzekotkę drzewną, rusałkę pawik, kowalika, pliszkę i wilgę.

Najlepszy wynik uzyskała drużyna z Jankowic w składzie: Julia Kłosowska, Aleksandra Maria Nowak, Laura Piechaczek, która zajęła I miejsce w turnieju. Szkoła Podstawowa nr 2 w Świerklanach zajęła II miejsce, Szkoła Podstawowa nr 1 w Świerklanach III miejsce.

Indywidualnie uczniowie sprawdzili się w konkurencji „Pomiar na oko”. Tu najlepszym wynikiem może pochwalić się Jakub Szafarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Ludwika Holesza, II miejsce zajął Daniel Gołowacz (SP Jankowice), III miejsce Aleksandra Kinga Nowak (SP Jankowice).

Po rozstrzygnięciu konkursów, wręczeniu dyplomów, drobnych upominków i proporczyków przyszedł czas na wspólne ognisko i rozmowy z leśniczymi Panem Arkadiuszem Kochankiem i Wojciechem Kuźnikiem. Podarowali oni dzieciom odblaskowe gadżety z nadleśnictwa zwiększającymi bezpieczeństwo po zmroku. Przygotowaniem ogniska zajęli się strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jankowicach.

Finansowe wsparcie otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Świerklany i Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Jankowicach. Wszystkim darczyńcom, współorganizatorom, nauczycielom, rodzicom serdecznie dziękujemy.

Danuta Zoń.

Galeria zdjęć

Powrót