Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Tydzień Staszica

Na pytanie: Kto jest patronem naszej szkoły? pewien drugoklasista odpowiedział: No ten, co mieszka w naszej szkole. Jeżeli tak, to powinniśmy jak najlepiej poznać tego naszego „sąsiada”. Uczyniliśmy to obchodząc Tydzień Staszica.

Poniedziałek – zadaniem uczniów było zrobienie sobie zdjęcia lub selfie ze Staszicem. Po szkolnych korytarzach wędrował dostojnie Staszic – w tę rolę wcielił się przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – i zachęcał do robienia sobie z nim zdjęć. Na ścianach porozwieszane były portrety patrona, które również można było wykorzystać do fotografowania.

Wtorek – dopisała pogoda i wszyscy uczniowie, z uśmiechami na twarzy, ruszyli w barwnym korowodzie świętując nadchodzącą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Oczywiście nie mogło zabraknąć akcentów związanych ze Staszicem. Odśpiewano hymn szkoły „Spod znaku Staszica jesteśmy” oraz inne pieśni patriotyczne.

Środa – klasy młodsze spotkały się z miejscową pisarką, której bliskie są hasła głoszone przez naszego działacza oświeceniowego. Uczniowie klas starszych zobaczyli przedstawienie o życiu Stanisława Staszica.

Czwartek – to sprawdzian wiedzy o Stanisławie Staszicu. Uczniowie klas starszych pisali test, w czasie którego mogli wykorzystać wiedzę, którą nabyli w poprzednich dniach, m.in. chodząc po schodach, które na ten czas stały się ściągą z dat ważnych dla historii Polski. Młodsi udzielali się plastycznie wykonując, różnymi technikami, portret Staszica.

Piątek – w ciągu całego tygodnia uczniowie w klasach tworzyli łańcuchy. Powstały kilkunastometrowe łańcuchy biało – czerwone, które oplotły wszystkich w trakcie spotkania na auli szkolnej. Jego celem było przeprowadzenie konkursu „Kocham Cię Polsko”. Klasy pierwsze udzielały odpowiedzi poprzez podnoszenie tabliczek TAK, NIE. A odpowiadały na pytania typu: Czy Warszawa jest stolicą Polski? Drugoklasiści recytowali wiersz Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?” zaś ich starsi koledzy dopasowywali tytuł legendy do miasta, z którym jest ona związana. Uczniowie klasy czwartej bawili się w głuchy telefon /hasło wejściowe – Śląsk; hasło końcowe – Polska/. Dla klas piątych zostały przygotowane kalambury a szóstoklasiści licytowali swoje odpowiedzi, na wzór programu telewizyjnego.

Prawdziwym hitem okazały się wydarzenia w ostatnim dniu świętowania. Uczniowie klasy VI a zgodnie ze staszicowską ideą „uczymy się dla życia, nie dla szkoły” zorganizowali prawdziwy festiwal zawodowy. Przygotowali warsztaty poligraficzne, tkackie, kaletnicze, w trakcie których pod ich czujnym okiem wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły mogli wykonać pieczątki ze swoimi inicjałami, tkali gobeliny oraz wykonywali torebki. Szóstoklasiści przygotowali również chwilę relaksu dla wytrwałych „zawodowców”. Po pracy można było łowić ryby. Wędkarstwo oczywiście najbardziej przypadło do gustu chłopcom.

 

Galeria zdjęć

Powrót