Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej
Wydarzenia w STYCZNIU 2018
Co się wydarzy w styczniu? czytaj dalej

NOC NAUKOWA

Atrakcje nocnej imprezy naukowej, która miała miejsce z 18 na 19 marca całkowicie przesłoniły jej uczestnikom potrzebę snu. Późnym wieczorem budynek szkoły ponownie ożył. Przybyli tam pierwszoklasiści, szóstoklasiści, młodzież gimnazjalna oraz zaangażowani w Noc Naukową nauczyciele. Rozbieżność wiekowa uczestników nie stanowiła przeszkody w realizacji programu, a wręcz była okazją do połączenia wszystkich pasjonatów nauki łańcuchem zależności. Uczestnicy zamiennie raz byli odbiorcami pokazów naukowych, innym razem jego twórcami. Ambitny program mobilizował do zaistnienia w każdym jego ogniwie.

Członkowie Koła Astronomicznego pod przewodnictwem Pana Grzegorza Przybyły przewodzili obserwacjom nocnego nieba w szkolnym obserwatorium astronomicznym. Pan Przybyła opracował prezentację o Wszechświecie i planetach Układu Słonecznego. Wyczerpująco odpowiadał na pytania nurtujące uczestników. Z zajęć w obserwatorium skorzystali najmłodsi uczestnicy Nocy Naukowej, czyli uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą Panią Beatą Zahorską, towarzyszącymi grupie rodzicami oraz uczniowie klas szóstych z Koła Ekologicznego.

Następnie wszyscy zainteresowani przemieścili się do sali przyrodniczej, gdzie odbywały się pokazy eksperymentów opracowanych przez grupy uczniów z klas szóstych. Budziły one zaciekawienie u wszystkich odbiorców nawet tych najmniejszych. Obserwowaliśmy znikający statek, tornado w butelce, opadające na dno cieczy kule olejowe, gumowe jajko, malowanie na mleku, przyssane do schłodzonego balonu szklanki, samoistnie podnoszący się poziom wody w słoiku, znikający i pojawiający się atrament rozpuszczony w gorącej i zimnej cieczy oraz wiele innych doświadczeń. Emocje u osób prezentujących i obserwujących pokazy czasem dochodziły do zenitu. Myślę, że większość eksperymentów na długo pozostanie w naszej pamięci, a może stanie się inspiracją do dalszych badań.

Po dużej dawce napięcia przyszła kolej na zrelaksowanie się w pracy plastycznej. Tematem przewodnim były dinozaury. Pracując w podziale na grupy uczniowie malowali sylwetki dawno wymarłych olbrzymów, których istnienie prawdopodobnie przerwało uderzenia meteorytu. Radą i pomocą służyły uczniom Pani Monika Lampert – nauczyciel plastyki oraz Pani Elżbieta Pierchała - kustosz Galerii Jan. Gotowe prace można zobaczyć na wystawie znajdującej się na górnym korytarzu sektora C.

Kolejną zabawą Nocy Naukowej było zespołowe pokonanie trasy zgodnie z wyznaczonymi na mapce pomocniczej azymutami. Po drodze uczniowie natknęli się na 3 stanowiska, gdzie należało wykonać zadania: rozpoznać skały, odpowiedzieć na pytania o kosmosie, uporządkować na modelu kosmiczny bałagan w Układzie Słonecznym. Większość zadań młodzi naukowcy rozwiązali pomyślnie, wszystkie grupy dotarły do celu.

Po sporym wysiłku umysłowym, dla odmiany, nadszedł czas wysiłku fizycznego. Na sali gimnastycznej odbył się mecz piłki siatkowej, w którym oprócz uczniów zagrał Pan Dyrektor oraz Pan Dariusz Reder – katecheta. Rozgrywki zorganizowała Pani Edyta Pierchała - nauczycielka wychowania fizycznego.

Podczas nocnego spotkania mieliśmy też okazję namacalnie odkryć wymiary Układu Słonecznego. Tym zadaniem zajęła się grupa Koła Astronomicznego. Skrupulatnie odmierzając w skali odległości międzyplanetarne kroczyliśmy od auli głównej, gdzie byłoby Słońce i większość planet do wschodniej ściany górnego korytarza, gdzie znajdowałby się Neptun. Każdą z planet prezentowała osoba w charakterystycznym przebraniu. Salwę śmiechu wywołał strój pana astronoma obrazujący planetę Jowisz z księżycami przymocowanymi do jego głowy.

Od strony kulinarnej zapewniono wszystkie potrzeby uczestników, była ciepła herbatka, pizza, kanapki, no i wyśmienite ciasta przygotowane przez rodziców.

Gdyby nie świadomość, że już wkrótce świt i nie będzie kiedy wykorzystać przyniesionych do szkoły śpiworów i materacy to z pewnością uczniowie nie zamierzaliby położyć się spać, szkoda było każdej chwili spędzonej w tak doborowym towarzystwie.

Galeria zdjęć

Powrót