Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Niezwykła lekcja fizyki w 2c

Wyjątkowo ciepły i słoneczny październik zachęcił uczniów klasy 2c do zorganizowania lekcji w plenerze, a dokładnie w parku tematycznym nad Nacyną w Rybniku.

Drugoklasiści sami zaplanowali cała wyprawę. Sprawdzili, którym autobusem komunikacji miejskiej dojechać do celu, obliczyli czas podróży, pobytu i powrotu. Wszystko co do minuty!

W parku spędzili wspaniałe chwile i dowiedzieli się mnóstwo ciekawych rzeczy. Wypróbowali wszystkie dostępne urządzenia eksperymentalne. Ogromne wrażenie zrobiły na nich wszelkie złudzenia optyczne. Przybliżanie i oddalanie się obrazu, widzenie przestrzenne czy też oglądanie siebie w nieskończonej liczbie odbić. Uczniowie poznali zjawiska związane z fizjologią oka oraz mieli okazje sprawdzić, czy wszyscy widzimy te same barwy. Dużym zaskoczeniem dla dzieci okazała się informacja, że człowiek mruga średnio 1-2 razy co 10 sekund, a mruganie w ciągu 12-godzinnego dnia zajmuje około 25 minut.
Sporą atrakcją okazały się również urządzania akustyczne. Drugoklasiści sprawdzili działanie telegrafu akustycznego, który przed wynalezieniem wszechobecnego telefonu był doskonałym sposobem komunikacji. Zagrali na ksylofonie, fletni pana i gongu tam- tamie.

Niektóre prawa fizyki, w szczególności zasadę zachowania pędu wraz z związanymi z nią zderzeniami i odrzutami, nasi uczniowie niezwłocznie starali się udowodnić… na placu zabaw. Tam przećwiczyli zasady działania dźwigni i wahadła oraz na własnej skórze przekonali się o działaniu siły odśrodkowej, siły tarcia no i oczywiście… grawitacji. Niektórzy nawet próbowali tłumaczyć swoje działania teorią inteligentnego spadania.

Lekcja fizyki zakończyła się uzupełnieniem utraconej energii w restauracji McDonald’s.

Elżbieta Naparstek

Galeria zdjęć

Powrót