Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej
Wydarzenia w STYCZNIU 2018
Co się wydarzy w styczniu? czytaj dalej

EKOLOGICZNA WYPRAWA DO GOCZAŁKOWIC

W sobotni poranek, 18 września spora grupa uczniów klas IV-VI wyruszyła na pierwszą w tym roku wycieczkę ekologiczną. Tym razem naszym celem było zwiedzenie Zapory na Wiśle. Chcieliśmy ją zobaczyć na własne oczy oraz pozyskać informacje na temat jej budowy, obecnego stanu, roli jaką pełni w zaopatrzeniu w wodę Górnego Śląska. Wszystko to wyjaśnił nam pracownik stacji meteo. Zaprosił nas do ogródka meteorologicznego, gdzie przeprowadził pokaz i instruktaż o przyrządach meteorologicznych. Mogliśmy ich dotknąć, sprawdzić jak działają. Wiemy teraz jak wygląda i działa deszczomierz, heliograf, rękaw lotniczy, termometr maksymalny, termograf, barometr i wiele innych. Spacer koroną zapory, która mierzy 3 km długości przyprawił nas o lekki dreszczyk z powodu jej znacznej wysokości. Zalew Goczałkowicki to ostoja ptactwa wodnego. Trafiliśmy na liczną kolonię perkozów dwuczubych. W wodach jeziora roiło się od ryb.

Po zwiedzeniu zapory udaliśmy się do Parku Zdrojowego. Tam czekały na nas inne atrakcje, urokliwe alejki z kasztanowcem jadalnym, ujęcia wody mineralnej, ścieżka zdrowia oraz ciekawy, płaski, analematyczny zegar słoneczny zaprojektowany przez pasjonata zegarów Pana Marka Szymochę, który rozliczył nasz szkolny zegar słoneczny.

Następnie udaliśmy się do Ogrodów Kapias. Tam podziwialiśmy lilie wodne, zimowity, okazy róż oraz wiele innych gatunków roślin. Zauroczył nas zakątek białych brzóz, gdyż panowała w nim atmosfera tajemniczej ciszy i harmonii. Najbardziej jednak zapamiętamy żywy labirynt, w którym poszukiwaliśmy drogi wyjścia. Zadanie to nie było łatwe, szczególnie dla najniższych, czyli czwartoklasistów. W Ogrodach Kapias można nabyć prezentowane podczas zwiedzania rośliny, tak też zrobiliśmy. Najbardziej podobały się nam wrzosy i kolorowe bratki.

Wycieczkę kończył pobyt w Mc Donaldzie, gdzie ku naszemu zdziwieniu było również ekologicznie, akurat promowano zdrową żywność. Wielu z nas przystroiło się kolorowymi przepaskami z nadrukiem warzyw i owoców.

Wycieczka należała do bardzo udanych, gorąco polecamy naszą propozycję wszystkim, którzy nie mieli okazji jeszcze pojechać do Goczałkowic.

Danuta Zoń

Galeria zdjęć

Powrót