Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Eratostenes

W niedzielę 21 czerwca uczniowie klasy 4b mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu. Na zaproszenie pana Grzegorz Przybyły, zwanego przez wszystkich „szkolnym astronomem”, wraz z uczniami z kilku innych europejskim szkół, wzięli udział w międzynarodowym projekcie „Eratostenes”. Przedsięwzięcie miało na celu powtórzenie eksperymentu słynnego greckiego matematyka i astronoma, Eratostenesa z Cyreny, z wyznaczeniem obwodu Ziemi na podstawie porównania długości cieni.

Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania informacji na temat Eratostenesa i jego najważniejszych odkryć, które przedstawił nam… Eratostenes we własnej osobie :) Uczniowie zgodnie stwierdzili, że Pan Grzegorz w stroju greckiego filozofa prezentował się doskonale i za swój występ otrzymał gromkie brawa.

Następnie wysłuchaliśmy niezwykle ciekawego wykładu o mgławicach – nie wiedzieliśmy, że w kosmosie znajdują się tak piękne obiekty. Pan Grzegorz przygotował dla nas quiz z odgadywaniem ich nazw – szczególnie przypadł nam do gustu „Biegnący kurczak”. Zaopatrzeni w niezbędną wiedzę zajęliśmy się tworzeniem własnych, trójwymiarowych mgławic. Było przy tym dużo śmiechu i dobrej zabawy – szczególnie, gdy przyszło do nadawania im nazw.

Kolejny raz okazało się, że aura, choć była wyjątkowo kapryśna w tę niedzielę, dla uczniów 4b jest jednak łaskawa. Możecie nam wierzyć lub nie, lecz dokładnie w momencie, w którym mieliśmy zmierzyć cień, przestało padać (a chwilę wcześniej lało jak z cebra) i kiedy tylko go zmierzyliśmy, ponownie lunęło… Najważniejsze, że się udało i teraz czekamy na pomiary z innych szkół.

Na zakończenie Pan Grzegorz pokazał nam jeszcze kilka ciekawych stron internetowych związanych z astronomią i geografią i obiecał zaprosić nas do kolejnych projektów w przyszłym roku. Już nie możemy się doczekać!

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas :)

Galeria zdjęć Pana Grzegorza 

Galeria zdjęć

Powrót