Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Ekstra wizyta w Polsce

Co prawda ostatnio żegnaliśmy się już z Comeniusem, ale ponieważ szczególnie ciężko jest się nam rozstać z grupą naszych przyjaciół z Czech, postanowiliśmy zaprosić ich do siebie na jeszcze jedną, króciutką wizytę.

W dniach 12-13 czerwca naszą szkołę odwiedziła grupa uczniów i nauczycieli z czeskiego Humpolca. Spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzania szkoły i wspólnych zabaw integracyjnych. Uczniowie zmierzyli się z polsko – czeskim quizem językowym, następnie zagraliśmy na kubeczkach słynną już „Cup song” oraz wykonaliśmy prace plastyczne używając jedynie naszych kciuków.

Po południu zwiedziliśmy Rybnik. Wszystkim niezwykle spodobał się Park Tematyczny Nad Nacyną oraz rybnicka fontanna, zlokalizowana w pobliżu Bazyliki św. Antoniego. Mieliśmy również okazję żeglować po Zalewie Rybnickim, co w tak upalny dzień było prawdziwą atrakcją.

Wieczorem czekała nas kolejna, niezwykła niespodzianka… Wróciliśmy do szkoły, która pod naszą nieobecność zamieniła się w… Dom Duchów. Aby z niej wyjść uczniowie musieli rozwiązać szereg zagadek – w każdym pomieszczeniu czekały na nich kolejne zjawy i kolejne zadanie. Uczniowie m.in. wysłuchali legendy o Bazyliszku, rozwiązywali zadania matematyczne, zamieniali daty na wieki oraz rozpoznawali bohaterów popularnych bajek. W wędrówce po szkole towarzyszył im Upiór, który pilnował poprawności wszystkich rozwiązań. Uczniowie bez większych problemów poradzili sobie z zadaniami i w nagrodę mogli wejść do szkolnego obserwatorium astronomicznego, gdzie czekał już na nich pan Grzegorz Przybyła oraz członkowie koła astronomicznego Albireo. Pan Grzegorz jak zwykle z entuzjazmem przyjął nasze zaproszenie do wspólnej zabawy i podzielił się z naszymi gośćmi swoją wiedzą o kosmosie. W obserwatorium mogliśmy zobaczyć kawałki meteorytów oraz Księżyca. Niestety niebo zakrywały ciężkie chmury, ale pan Grzegorz i tak zaprosił nas „na dach” by podziwiać… napis KWK Jankowice. Oczywiście przez szkolny teleskop :)

W sobotę wybraliśmy się na wycieczkę do Chaty Chlebowej w Górkach Małych, gdzie prześledziliśmy drogę „od ziarenka do bochenka”. Po zwiedzeniu stuletniego młyna oraz wysłuchaniu niezwykle ciekawych opowieści o życiu naszych przodków sprzed kilkuset lat, zabraliśmy się do przygotowywania obiadu. Zmełliśmy ziarno na chleb, oddzieliliśmy śmietanę od mleka, zrobiliśmy ser, ubiliśmy masło oraz upiekliśmy podpłomyki. Po ciężkiej pracy zasiedliśmy do stołu i zajadaliśmy się wiejskimi smakołykami. Następnie zwiedziliśmy przepastną stodołę, gdzie gospodyni nauczyła nas oddzielać ziarna od plew oraz posługiwać się cepem. W nagrodę mogliśmy zrobić sobie sesję na maszynach gospodarskich. Na zakończenie naszej wizyty urządziliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Te dwa czerwcowe dni bardzo szybko nam minęły i ani się nie spostrzegliśmy, a nadeszła pora pożegnania. Mamy jednak nadzieję, że nawiązane przyjaźnie nie skończą się wraz z końcem Comeniusa i że będziemy mieli okazję współpracować z nauczycielami i uczniami z Czech przy wielu kolejnych projektach.

Szerszy opis wizyty oraz bogata galeria zdjęć tutaj  

Galeria zdjęć

Powrót