Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej
Wydarzenia w STYCZNIU 2018
Co się wydarzy w styczniu? czytaj dalej

Pożegnanie z Comeniusem

W dniach 27-31 maja 2015 roku miała miejsce ostatnia wizyta studyjna wszystkich partnerów projektu „Let’s play together”. W spotkaniu, którego gospodarzem była czeska szkoła Základní škola HUMPOLEC, wzięło udział 6 uczniów klas szóstych: Monika Jurczykowska, Klaudia Pakura, Dominik Styruła, Piotr Polaczy, Przemysław Rugor i Michał Lubszczyk, pan dyrektor Piotr Pszonka oraz panie: Elżbieta Naparstek, Teresa Przeliorz oraz Ewelina Kuźnik.

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję poznać kulturę, zwyczaje i język gospodarzy „od kuchni”, gdyż tym razem wszyscy zakwaterowani byli u rodzin czeskich. Tematem przewodnim tego podsumowującego cały projekt spotkania były po prostu…gry i zabawy. Zadaniem każdego z partnerów było przygotowanie dodatkowych gier, które zostały następnie przećwiczone w międzynarodowych zespołach.

Gospodarze stanęli na wysokości zadania i przygotowali niezwykle atrakcyjny program wizyty. Mieliśmy okazję zwiedzić szkołę, która, mimo iż nie tak nowa jak nasza, zaskakuje bogactwem i różnorodnością wyposażenia. Najbardziej urzekły nas „klasy na świeżym powietrzu”, bogato wyposażona świetlica oraz pracownia ceramiczna z profesjonalnymi piecami do wypalania gliny. Nasi uczniowie wzięli udział w warsztatach ceramicznych, podczas których wykonali piękne prace.

Zwiedziliśmy również Humpolec – miasteczko, w którym położona jest szkoła, oraz jego okolice. Wspólnie z uczniami szkoły czeskiej wybraliśmy się do górujących nad szkołą ruin zamku Orlik, skąd podziwialiśmy piękne widoki. Drogę powrotną przeszliśmy ścieżką dydaktyczną, która prowadziła śladem dawnej kopalni złota. Gospodarze zorganizowali również wycieczkę do pobliskich Lipnic, w których znajduje się okazały zamek oraz niezwykłe rzeźby wykute w skale: usta, ucho oraz złote oczy. Mieliśmy również okazję obejrzeć przedstawienie w teatrze kukiełkowym.

W sobotę zwiedziliśmy stolicę kraju – Pragę. Podczas gdy uczniowie spędzali czas w praskim ZOO, nauczyciele spacerowali malowniczymi uliczkami miasta. W niedzielę, na zakończenie wizyty, czekała nas jeszcze miła niespodzianka – pani Ivana, czeska koordynatorka, zaprosiła nas do swojego domku na wsi na pożegnalną kawę.

Pożegnaniom nie było końca gdyż zarówno dzieciom, jak i nauczycielom żal było odjeżdżać z pięknych i gościnnych Czech. Na szczęście nie rozstaliśmy się na długo, gdyż już w najbliższy piątek przyjedzie z rewizytą grupa czeskich uczniów i nauczycieli.

A jeśli chcecie wiedzieć, jak nasi uczniowie wspominają pobyt u czeskich rodzin, zapraszamy do przeczytania relacji na naszym blogu. Tam również znajdziecie bogatą galerię zdjęć 

czytaj również na 

a taki filmik nakręcili Czesi 

Galeria zdjęć

Powrót