Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Owoce w szkole

Można smacznie, można zdrowo

Nasza szkoła, a dokładniej uczniowie kl. I-III, uczestniczy w realizacji programu „Owoce w szkole”. W ramach projektu uczniowie nie tylko chętnie spożywają serwowane warzywa i owoce. Wraz z wychowawcami przygotowują również przeróżne akcje o charakterze edukacyjnym. Propagują w ten sposób zdrowy styl życia oraz zachęcają do trwałej zmiany nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie.

Na „dzień dobry” każda klasa ujawniła swój talent plastyczny i swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Znaczenie spożywania warzyw i owoców przedstawiła w formie plakatów. Przez to nasz korytarz jest nie tylko kolorowy, ale bardzo pouczający. Umieszczone na plakatach dobre rady przyciągają uwagę wszystkich przechodzących.

W grudniu, jak przystało na dobrych sąsiadów przez ścianę, 2c i 2a urządziły przesmaczne spotkanie mikołajkowe. Dzieci obdarowały się mikołajkowymi czapeczkami, czyli owocowymi szaszłykami z … odrobinką bitej śmietany i żurawiną. Nawet nie macie pojęcia ile drugoklasista potrafi zjeść takich czapek.

Znaczenie witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, walory zdrowotne potraw z warzyw i owoców oraz planowanie jadłospisu i higienę spożywanych posiłków w ciekawy sposób omówiła na styczniowym spotkaniu z uczniami kl. I-III nasza pani higienistka. Pani Bożena Boczek odwiedziła wszystkie klasy młodsze, zaprezentowała niezwykle interesującą pogadankę oraz wręczyła uczniom kolorowe gadżety przypominające jak dbać o zęby. Teraz o magicznej mocy owoców i warzyw wiemy już wszystko.

Klasy III od razu zastosowały dobre rady w praktyce. Pod czujnym okiem wychowawczyń przygotowały przepyszny koktajl owocowy. Dowodem na jego rewelacyjny smak były nie tylko zadowolone miny dzieci, ale przede wszystkim ilość wypitego napoju.

Praktycznie działały również klasy 2b i 1. Drugoklasiści przygotowali wspaniałą surówkę, a u pierwszaków cudownie zapachniało kanapkami.

„Jedzenie dużej ilości owoców i warzyw sprawia, że młodzi ludzi są na co dzień spokojniejsi, szczęśliwsi i mają więcej energii” - dowodzą naukowcy. Nasze wewnętrzne obserwacje wykazały, że jedzenie owoców i warzyw przez naszych uczniów skutkuje poprawą nastroju prawie natychmiast po spożyciu i jest najbardziej zauważalne w trakcie przerw. Spokój natomiast przychodzi jakby z opóźnieniem i ujawnia się zazwyczaj w trakcie sprawdzianów. Będziemy nad tym pracować, przygotowując kolejne akcje owocowo - warzywne.

Elżbieta Naparstek
korektor tekstu: Danuta Ignasiak

Galeria zdjęć

Powrót