Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Szkoła z prawami dziecka

W listopadzie Samorząd Uczniowski włączył się w obchody 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W odpowiedzi na list minister edukacji narodowej Pani Joanny Kluzik-Rostkowskiej i rzecznika praw dziecka Pana Marka Michalaka w sprawie ustanowienia na dzień 20 listopada Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przeprowadzono wiele ciekawych inicjatyw w naszej szkole.


A zaczęło się już na początku listopada, kiedy Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę ścienną na korytarzu, na której znalazły się informacje na temat czym są prawa dziecka, co to jest prawo i obowiązek oraz treść Konwencji o Prawach Dziecka (artykuły Konwencji zostały opisane w prosty i właściwy dla dzieci sposób). Następnie Samorząd Uczniowski poinformował uczniów klas 4-6 o I edycji konkursu „Prawa Dziecka Oczami Dzieci”. Konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych Pro Familia, został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. Członkiem komitetu honorowego została Pani Joanna Kluzik–Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej. Pod czujnym okiem Pani Aleksandry Niewelt uczniowie zaangażowali się w przygotowanie prac plastycznych dotyczących praw dziecka. Spośród wszystkich prac na etapie szkolnym wybrano sześć najlepszych, które zostały przesłane do Warszawy. Autorzy najlepszych prac w szkole to: Krzysztof Kaczmarek (kl. 4c), Klaudia Pakura (kl. 6a), Piotr Polaczy (kl. 6b), Zuzanna Piecha (kl. 4b), Paweł Nowak (kl. 6b) i Rozalia Gembalczyk (kl.4b). Na wyniki konkursu ogólnopolskiego „Prawa Dziecka Oczami Dzieci” czekamy z niecierpliwością.

Nauczyciele – wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat praw dziecka. Uświadamiali uczniom, że mają swoje prawa i uczyli jak z nich korzystać. Ponadto w szkolnej gazetce „Słówka”, w zakładce samorządowej, jest publikowana w odcinkach książka Grzegorza Kasderke pt. „Mam prawo! Czyli nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać!”

Wielki finał akcji nastąpił 20 listopada, w dzień 25. rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Klasy 1-3 udały się na małą salę gimnastyczną, gdzie wysłuchały i zobaczyły prezentację „Mam swoje prawa” przygotowaną przez Panią pedagog Annę Szymurę. Następnie na podstawie usłyszanych informacji uczniowie klas młodszych przygotowali prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na gazetkach ściennych na korytarzu. Natomiast klasy starsze na lekcjach ze swoimi wychowawcami zapisywały prawa dziecka i hasła związane z tym tematem na kolorowych balonach, które teraz są piękną dekoracją na sektorze klas 4-6. Klasa 4c miała dodatkowe zadanie: chętne osoby napisały list do Kosmoludka, opisując w nim jakie zasady panują na naszej planecie. Uczniowie klas 4-6 wzięli również udział w quizie wiedzy „Znam swoje prawa, ale pamiętam, że inni też je mają”. A osobami, które najlepiej zapamiętały i zrozumiały prawa dziecka, a tym samym uzyskały największą ilość punktów w quizie są:

9 na 10 punktów:

 1. Karol Piksa
 2. Martyna Zniszczoł
 3. Oliwier Wiśniewski
 4. Marta Krakus
 5. Krzysztof Kaczmarek

8 na 10 punktów:

 1. Patryk Niemiec
 2. Marcin Wita
 3. Rafał Maciończyk
 4. Piotr Adamczyk
 5. Paulina Rebenstock
 6. Aleksandra Gembalczyk
 7. Anna Chmielewska
 8. Sabina Mazurek

Wszystkim uczestnikom quizu gratulujemy!

Galeria zdjęć

Powrót