Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Ekologiczna wyprawa do Raciborza

Jak wiele można zobaczyć i poznać w ciągu kilku godzin przekonali się uczestnicy Szkolnego Koła Ekologicznego oraz Koła Ekologicznego prowadzonego z ramienia OPPP podczas sobotniej wycieczki do Raciborza. Naszym głównym celem było dotarcie i przeprowadzenie ćwiczeń terenowych na terenie Arboretum Bramy Morawskiej (arboretum - miejsce, w którym kolekcjonuje i zwykle prowadzi się badania nad drzewami i krzewami [Wikipedia]).

Zważywszy jednak na bogactwo zabytków Raciborza nie sposób było ominąć ważniejszych z nich. Tak więc najpierw trafiliśmy na Zamek Piastowski. Tam powitał nas i oprowadził kustosz muzeum, który pozwolił dotknąć, zrobić pamiątkowe zdjęcie i przymierzyć niektóre eksponaty, tym samym sprawił, że oględziny poszczególnych wystaw budziły radość i zainteresowanie. Jak to na zamku oglądaliśmy obrazy, stroje książęce, zbroje, ale i modele statków oraz bogate kolekcje przyrodnicze: motyli, owadów, ptaków, ssaków leśnych i wiele innych.

W tym dniu na dziedzińcu zamku odbywała się uroczystość obchodów 100-lecia istnienia Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Zjechało się wielu jej członów oraz ważnych osobistości. Ze względu na zbieżność w czasie i nam udało się włączyć w obchody, mogliśmy podziwiać piękną defiladę i przemarsz ogólnopolskich kół sokolich. Były wystrzały armatnie, oddanie honorów pocztom sztandarowym, oraz widowiskowy występ mażoretek.

Z zamku przemieszczaliśmy się w kierunku Muzeum w Raciborzu, po drodze przekraczaliśmy most na rzece Odrze, mijaliśmy Pomnik Matki Polki. W muzeum zaś najbardziej absorbowała nas sala Ozyrysa z prawdziwą mumią egipską.

Potem ruszyliśmy w kierunku Lasów Obora. Zaopatrzeni w mapy terenowe, w podziale na grupy forsowaliśmy szlak ścieżki ekologicznej. Każdy metr drogi wnosił jakąś nowość, na początku spostrzegliśmy głóg dwuszyjkowy, potem trzmielinę, klon polny (paklon), olchę zieloną, dąb bezszypułkowy i jeszcze wiele innych okazów świata roślin, rozpoznawaliśmy też niektóre owady, płazy i ptaki. Skoncentrowani na trasie szlaku stale porównywaliśmy jej przebieg na mapie z obrazem rzeczywistym w terenie, dla wielu uczestników było to cenne doświadczenie. Dotarliśmy do Zaczarowanego Ogrodu z „rosnącym” tam labiryntem, potem do Kamiennego Kręgu z pilnującym go „Raciborkiem” oraz do Mini ZOO, gdzie najwięcej zachwytu budził osiołek oraz pięknie ubarwione ptaki. Nieco zmęczeni, ale z potężnym bagażem wiedzy wróciliśmy do autobusu, który dowiózł nas do restauracji MC Donald a potem z powrotem do Jankowic.

Dla wszystkich, których nie mogło z nami być, prezentujemy galerię zdjęć, aby i oni mogli sprawdzić, czy warto pojechać do Raciborza?

Galeria zdjęć

Powrót