Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Noc Astronomiczno – Językowa

W nocy z piątku na sobotę 30 maja odbyła się w naszej szkole pierwsza Noc Astronomiczno-Językowa. Pomysł zorganizowania takiej imprezy narodził się podczas przygotowywania gier matematyczno-przyrodniczych na potrzeby projektu „Let’s play together” programu Comenius. Do tej pory wszystkie gry przeprowadzane były w języku angielskim, jednak tym razem przyłączyła się do nas pani Kinga Szaboń, dzięki czemu część zabaw mogła być poprowadzona w nauczanym przez nią języku niemieckim. Nad częścią anglojęzyczną czuwała pani Ewelina Kuźnik, sprawami przyrodniczymi zajęła się pani Danuta Zoń, a objaśniał nam wszystkim tajemnice kosmosu pan Grzegorz Przybyła, opiekun Koła Astronomicznego Albireo przy Gimnazjum w Jankowicach. W imprezie wzięła udział 18-tka uczniów klas V i VI naszej szkoły – podopiecznych Koła Comenius i Koła Przyrodniczego.

Szczególnie cieszy nas jednak fakt, że oprócz pana Grzegorza i pani Magdaleny Krzemińskiej do wspólnej zabawy przyłączyli się również ich podopieczni – Wiktoria Kurczak z Gimnazjum w Jankowicach, Agnieszka Goralczyk z Zespółu Szkół Urszulańskich w Rybniku i Mateusz Bronikowski oraz Tomasz Kurek z Liceum nr 1 w Rybniku, którzy przygotowali dla naszych uczniów wiele konkursów i niespodzianek. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy im za zaangażowanie i miło spędzony czas.

Zabawę rozpoczęliśmy o godzinie 20.00 od pomalowania na szkolnym podwórku kilkudziesięciu piłeczek do tenisa stołowego farbą fluorescencyjną. Wykorzystaliśmy je kilka godzin później, kiedy zaczęły świecić w ciemnościach niczym prawdziwe gwiazdy, do ułożenia mapy nieba.

Następnie pan Grzegorz w niezwykle interesujący sposób opowiedział nam o lotach kosmicznych i życiu codziennym astronautów na stacji kosmicznej.

Kolejnym punktem programu był konkurs astronomiczny i wspólne zabawy językowe.

Potem, wykorzystując piękną pogodę i bezchmurne niebo, udaliśmy się do obserwatorium „podglądać” gwiazdy i planety. Szczęście wyjątkowo nam dopisało, ponieważ doskonale widoczny był Saturn i jego zjawiskowe pierścienie.

Po obserwacjach przez teleskop poszliśmy na podwórko szkolne, gdzie pan Grzegorz pokazywał i nazywał gwiazdozbiory. Teraz już wszyscy bez problemu odnajdą na letnim niebie Wielką Niedźwiedzicę, Lutnię, Łabędzia, Lwa, Kasjopeę czy…znaczek Mercedesa ;-). W taką noc nie mogło oczywiście zabraknąć „spadającej gwiazdy”, którą większość z nas miała okazję zobaczyć. Ciekawe tylko, czy ktoś zdążył wymyślić życzenie…

Po przyjściu do szkoły podzieliliśmy się na grupy – uczniowie zainteresowani informatyką udali się do sali komputerowej rozwiązywać „kosmiczne” zagadki, Ci zaś którzy wolą prace artystyczne, zostali w klasie przyrodniczej, by malować nocne zwierzęta. Powstały piękne prace, które zdobią teraz nasze szkolne korytarze.

Około godziny drugiej ułożyliśmy z naszych świecących piłeczek mapę nieba, a następnie nie pozostało nam nic innego jak rozłożyć materace, wskoczyć w śpiwory i spróbować na kilka godzin zasnąć…Jednym sztuka ta udała się od razu, inni mieli jeszcze dużo tematów do „obgadania” … ale najważniejsze, że rano wszyscy obudzili się w doskonałych nastrojach i z myślą, że „koniecznie trzeba to powtórzyć”.

Więcej zdjęć na naszym Comeniusowym blogu  oraz w galerii Pana Grzegorza Przybyły 

 

Galeria zdjęć

Powrót