Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej
Wydarzenia w STYCZNIU 2018
Co się wydarzy w styczniu? czytaj dalej

Z Comeniusem w Norwegii

W dniach 21 – 26 maja odbyło się trzecie i ostatnie już w tym roku szkolnym, spotkanie wszystkich partnerów projektu „Let’s play together”. W wyjeździe wzięły udział panie Elżbieta Naparstek, Anna Szymura i Ewelina Kuźnik oraz pan dyrektor Piotr Pszonka. Szkołą goszczącą była Hauge Skole, znajdująca się w malutkiej miejscowości Torvostad na zachodnim wybrzeżu Norwegii.

Tym razem tematem spotkania były święta i symbole narodowe krajów partnerskich. Nauczyciele i uczniowie biorący udział w wymianie mieli okazję wziąć udział w mini paradzie, zorganizowanej na wzór tradycyjnego pochodu odbywającego się corocznie w dniu 17 maja, upamiętniającego rocznicę przyjęcia przez Norwegię konstytucji. Podczas parady zaprezentowano flagi i godła narodowe wszystkich krajów biorących udział w projekcie. Zarówno gospodarze jak i goście przygotowali również piosenki w swoich narodowych językach śpiewane przez uczniów bądź nauczycieli ze szkół partnerskich.

Naszą szkołę wirtualnie reprezentowali uczniowie klas III a i III c, którzy przygotowali, wspólnie ze swoimi wychowawczyniami - paniami Barbarą Urbanek i Elżbietą Naparstek, piosenki „Bałkanica” i „Lajkonik”. Teledyski do utworów powstały dzięki uprzejmości Państwa Aleksandry i Stafana Orlik, rodziców uczennicy klasy IIIa, którzy pojawili się w szkole z całym niezbędnym sprzętem i poświęcili dużo czasu by nagrać i zmontować cały materiał, za co jeszcze raz bardzo serdecznie im dziękujemy.

Nasze teledyski można zobaczyć tutaj:
Balkanica 
Lajkonik 

Nauczyciele i uczniowie biorący udział w wyjeździe mieli także okazję uczestniczyć w warsztatach terenowych oraz wykładach poświęconych bardzo popularnej w krajach skandynawskich tematyce „outdoor schooling”, czyli nauczaniu „poza murami szkoły” poprzez bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą.

Goście zwiedzili także średniowieczny kościół p.w. św. Olafa, Farmę Wikingów, gdzie zapoznali się z tradycyjnym rękodziełem, rzemiosłem i grami zręcznościowymi oraz Norweskie Centrum Kultury Avaldsnes.

Ale Norwegia to przede wszystkim piękne krajobrazy, fiordy, urocze wyspy i wysepki oraz malownicze plaże z białym piaskiem i turkusową wodą. I to właśnie to naturalne bogactwo gospodarze chcieli nam zaprezentować, zabierając nas na całodzienną wycieczkę po wyspie Karmøy. Dla wszystkich niezapomnianym wspomnieniem będzie również piesza wycieczka na majestatyczny klif Preikestolen, z którego roztacza się cudowny widok na cały Lysefjord.

Norwegia pozostanie w naszej pamięci jako kraj niezwykle życzliwych, gościnnych i otwartych ludzi oraz przepięknej przyrody i niesamowitych widoków.

Więcej o wyprawie do Norwegii i samym projekcie można przeczytać na naszym blogu Galeria zdjęć

Powrót