Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Szkolni ekolodzy z wizytą w Oczyszczalni Ścieków i w Rudach


Zapowiedzi synoptyków na 15 maja były niepokojące, radykalne załamanie się pogody i ulewne deszcze. Rozważaliśmy odwołanie wycieczki, a tu lista uczestników ciasno zamknięta, chętnych więcej niż miejsc w autokarze. Z niepokojem obserwowaliśmy pogodę za oknem. W końcu zapadła decyzja – jedziemy. Uczniowie odetchnęli z ulgą. Ruszyliśmy na Rybnik.

W oczyszczalni ścieków przywitała nas serdecznie pani inżynier zajmująca się oprowadzaniem wycieczek. Podążyliśmy za nią ochoczo, niestraszny był nam nawet niezbyt miły zapach charakterystyczny dla oczyszczalni. Przewodniczka uspakajała, że nie jest szkodliwy, bowiem zagościły tutaj na stałe kaczki krzyżówki, czasem zachodzą sarny, pojawiła się też wydra, która wyjadła ryby z oczyszczonego zbiornika. Prowadząca opowiedziała nam o zadaniach oczyszczalni i o sposobach oczyszczania ścieków. Każdy już teraz wie, że jest kilka etapów oczyszczania: mechaniczne, biologiczne i chemiczne. Wie, że duże znaczenie mają bakterie denitryfikacyjne. Pani żartowała sobie z dobroczynnych bakterii, które objadają się szkodliwymi związkami np. fosforem. Obserwowaliśmy jak po obróbce chemicznej ściek zamienił się w strumyk względnie czystej wody. Produktem ubocznym oczyszczalni jest gaz metan, jest on gromadzony w kulistym zbiorniku i zostaje wykorzystany do ogrzewania budynków zakładu. Przekonaliśmy się, że działalność oczyszczalni jest niezbędna, służy dobru ogólnemu, głównie w zakresie ochrony środowiska.

Drugą atrakcją wyjazdu był pobyt na terenie parku krajobrazowego w Rudach.

Przyroda jest tam tak zadziwiająca, że niemal co dwa tygodnie można obserwować nowe, kwitnące okazy. Był to akurat sezon na czosnek niedźwiedzi. Myślę, że nie ma nikogo spośród wycieczkowiczów, kto nie potrafiłby go rozpoznać choćby po zapachu, były też kaczeńce, niezapominajki, kosaćce, bluszczyk kurdybanek, firletka, a na wodzie zakwitł grążel żółty i wiele innych. Na terenie parku uczniowie pracowali w grupach obserwując, słuchając starali się odpowiedzieć na pytania przyrodniczo-historyczne. Najsilniejszą grupę stanowili uczniowie klas szóstych, którzy udowodnili, że sporo już potrafią i swą wiedzą mogą służyć młodszym ekologom. Większa część naszych wycieczkowiczów nie miała okazji podziwiać jeszcze zabudowań zespołu klasztorno-pałacowego oraz zwiedzić zabytkowego kościoła Matki Boskiej Pokornej, wycieczka była więc dla nich tą szczególną okazją.

Ostatecznie pogoda nam dopisała, wszak było chłodno, ale nie spadła kropla deszczu. Wycieczka spełniła nasze oczekiwania.

D.Z.

Galeria zdjęć

Powrót