Wydarzenia w CZERWCU
Co się wydarzy w czerwcu? czytaj dalej
Wydarzenia w MAJU 2018
Co się wydarzy w maju? czytaj dalej
Wydarzenia w KWIETNIU
Co się wydarzy w kwietniu? czytaj dalej
Wydarzenia w MARCU 2018
Co się wydarzy w marcu? czytaj dalej
WYDARZENIA W LUTYM 2018
Co się wydarzy w lutym? czytaj dalej

Bezpieczny przejazd

Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj

Organizacja happeningu została poprzedzona działaniami na terenie szkoły. Wykonano gazetkę ścienną, na oknach zawieszono znaki drogowe oraz hasła propagujące akcję. Na lekcjach wychowawczych omówiono zasady ruchu drogowego związanego z bezpiecznym poruszaniem się na przejazdach kolejowych. Podsumowaniem było wypisanie przez uczniów klas IV-VI zasad zachowania się na przejazdach kolejowych. Uczniowie klas I-III pokolorowali słoniki, symbole akcji. Wylosowane i sprawdzone pod względem poprawnościowym i estetycznym prace zostały, w czasie happeningu, nagrodzone gadżetami reklamującymi akcję /pojemniki na przybory szkolne, na biurko/. 3 grudnia 2012r. o godz. 9.00 rozpoczął się happening. Rozległy się odgłosy miasta oraz pociągu. Reprezentanci klas V wyszli na aulę niosąc znaki drogowe: przejazd kolejowy z zaporami, przejazd kolejowy bez zapór, zakaz poruszania się pieszych i znak stopu. Następnie wyrecytowano wiersz M. Przewoźniaka „Drogowi opiekunowie”. W utworze tym zwrócono uwagę na konieczność dbania o znaki drogowe i na to, by dzieci tych znaków  nie niszczyły.

Później piątoklasiści stanęli po dwóch stronach szlabanów i podjęli „dyskusję”:

  • Znowu nie zdążyłem!
  • Ach te szlabany!
  • Szlabany są po to, abyś nie znalazł się na torach w momencie,  gdy jedzie pociąg!
  • Ja nie mam czasu!
  • Zwolnij, nie przechodź po torach przy zamkniętych szlabanach!
  • Nie zdążę do pracy!
  • Nie zdążę do szkoły!
  • Stop! Zatrzymaj się! Życie jest ważniejsze!

Kolejnym punktem programu był występ uczniów klasy II c. Zaśpiewali oni piosenkę „Zatrzymaj się – żyj bezpiecznie” na melodię „Jedzie pociąg z daleka”, do której samodzielnie ułożyli słowa.

Ciągły pośpiech i brawura,
Bezmyślności wokół moc.
A tam pociąg, gna jak nabój,                     
toteż musisz zwolnić – STOP!

 

Twoje życie, wielka sprawa,
Bo się zdarza tylko raz.
Na rogatkach, więc uważaj
i zatrzymuj się na czas.

 

REF. Jedzie pociąg z daleka,
na przejeździe nie zwlekaj,
tylko zaraz zwolnij krok
i zatrzymaj się na STOP /fragment/.

 

Następnie wygłosił prelekcję pracownik PKP. Usystematyzował  on wiedzę uczniów na temat kategorii przejazdów kolejowych, rodzajów znaków na przejazdach kolejowych oraz zasad bezpieczeństwa. Swoją prelekcję uatrakcyjnił pokazem multimedialnym. Uczniowie podziękowali mu za pokaz i wpisali do „Księgi ludzi pozytywnie nastawionych do szkoły”.

Przejście przez teren gimnazjum było kolejnym etapem imprezy. Uczniowie skandowali hasła promujące akcję, zaśpiewali piosenkę, rozdawali ulotki: „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”.

Happening zakończył się wyjściem w teren. Grupa uczniów przeszła ulicami Jankowic prezentując zasady bezpiecznego poruszania się na przejazdach kolejowych. Uczniowie rozdawali kierowcom własnoręcznie wykonane ulotki akcji.

Galeria zdjęć

Powrót